Ceza hukuku bağlamında Anayasa Mahkemesi'ne bireysel başvuru
The individual application Constitution Court in context of criminal law
  1. Tez No: 669303
  2. Yazar: MUHAMMED TİKİCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KAYIHAN İÇEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
İnsan hakları, insanların insan olarak var olmalarından dolayı sahip oldukları haklardır. Bu hakların bir kısmı yasal metinlerde vücut bularak, korunmuşlar, genişletilmişler ya da sınırlandırılmışlardır. Ancak bu sınırlandırmalar da aynı zamanda anayasa ve yasalarda belirtilen sınırlama ölçütlerine göre yapılmalıdır. Buna rağmen temel hak ve hürriyetlerin herhangi bir kişi, kurum ya da organ tarafından ihlal edilmesi söz konusu olabilir. Bu durumda temel hak ve hürriyeti ihlal edilen kişi, ihlalin kaynağına göre idare ya da yargı yoluna başvurarak bu ihlalin giderilmesini isteyebilir. Kamusal organların bu ihlalleri yapmasının önüne geçmek amacıyla 5982 sy. Kanunun 18. maddesi ile yapılan değişiklikle Anayasa Mahkemesi'ne Bireysel Başvuru yolu getirilmiştir. Bireysel başvuru yoluna devlet organları ya da mahkemelerinin bir temel hakkı ihlali durumunda başvurulabilir. Bu tez çalışmamızda da ceza hukukunun benimsediği temel ilkelerine aykırı davranılması halinde, ihlal edilen hak ve hürriyetlerin Bireysel Başvuru kapsamında korunması ve Anayasa Mahkemesi'nin ceza hukukunun bu temel ilkelerini incelerken takındığı tutumlar incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
Human rights are right that human beings possess right due to their existance as a person. Some part of these rights are protected, expanded or restricted taking place in lawful arrangements. However, these restriction must also be regulated within the standard of restrict in which are determined in constitution and law. Nevertheless, violation of fundamental right and freedom could be in question by person, establishment or state instution. İn that regard, the person whose fundamental right and freedom is violated, could apply to administration or jurisdiction for compensation of this violated fundamental right and freedom. İn order to prevent the violation by public institution, individual application to Constitutional Court was adopted by amendement of art.18 in Law no 5982 İt could be applicated to individual application exclusively in case of the violation of a fudamental right by public institution or court. İn this thesis, the protection of violated rights and freedom by indiviual application in case of contravention of fundamental principles that adopted by criminal law and the attitude of Constitutional Court whilst invetigated the fundamental principles of criminal law were studied.