Arap Baharının Türkiye ekonomisine etkileri
  1. Tez No: 669333
  2. Yazar: METİN HALDUN TÜLÜ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YUNUS ÖZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Dış Ticaret Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Tunus'ta 2010 yılı sonunda ortaya çıkan ve Arap Baharı olarak adlandırılan halk ayaklanmaları Orta Doğu'daki diğer ülkelere yayılarak tüm dünyayı ve Türkiye'yi de etkilemiştir. Olayların ortaya çıkışında tarihsel, kültürel, sosyal, ekonomik ve politik nedenler bulunmaktadır. Bu çalışmada ayaklanmalar sonucu değişime uğrayan Orta Doğu'nun geçmişi ışığında ayaklanmaların nedenleri, etkileri ve sonuçları incelenmektedir. Arap Baharından etkilenen ülkeler ile Türkiye'nin etkileşimi ayaklanmaların öncesini ve sonrasını kapsayacak şekilde ekonomik düzlemde ele alınmaktadır. Çalışmada analizleri yapılan ülkeler Tunus, Mısır, Libya, Bahreyn, Yemen, Suriye, Ürdün, Suudi Arabistan ve Cezayir'dir.
Özet (Çeviri)
Popular uprisings as called the Arab Spring emerged at the end of 2010 in Tunisia then spread to other countries in the Middle East and affected the whole world including Turkey. There are historical, cultural, social, economic and political reasons for the emergence of these events. In this study, the causes, effects and results of the riots are examined in the light of the past of the Middle East, which has been changed as a result of the riots. The interaction of Turkey with the countries affected by the Arab Spring uprising is examined in an economic context, covering before and aftermath of the uprisings. The countries analyzed in the study are Tunisia, Egypt, Libya, Bahrain, Yemen, Syria, Jordan, Saudi Arabia and Algeria.