Ortaokul öğrencilerinin beden eğitimi ve spor dersinde sergiledikleri sportmenlik davranışlarının çeşitli değişkenler açısından incelenmesi (Van ili örneği)
Analysis of the sportsmanship behaviors of middle school students exhibited in physical education and sports course, according to various variables (Van province example)
  1. Tez No: 669334
  2. Yazar: ELEM ATEŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT KANGALGİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Eğitimi Anabiilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu araştırma, ortaokul 5, 6, 7 ve 8. sınıf düzeyindeki öğrencilerin beden eğitimi ve spor dersinde sergiledikleri sportmenlik davranışlarının çeşitli değişkenlere göre incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Çalışmada, ortaokuldaki öğrencilerin, beden eğitimi ve spor dersinde sergiledikleri sportmenlik davranışlarının cinsiyet, sınıf seviyesi, beden eğitim dersinde en fazla ilgilendiği spor branşı, bir kulüpte sporcu olma durumu, okul takımında oynama durumu gibi değişkenlere göre farklılaşıp farklılaşmadığı araştırılmıştır. Araştırmanın evrenini Van ili, İpekyolu ilçesi sınırlarındaki 58 resmi ortaokulda öğrenim gören 29,924 ortaokul öğrencisi oluşturmaktadır. Çalışma grubu, Van ilindeki ortaokul 5. 6. 7 ve 8. sınıflarda öğrenim gören öğrencilerden, tesadüfi örneklem yolu ile seçilmiştir. Bu kapsamda beş okulda eğitim alan 752 (429 kız, 323 erkek) öğrenci çalışmanın örneklemini oluşturmaktadır. Araştırma ile ilgili verilerin toplanmasında beş sorudan oluşan kişisel bilgi formu ve Koç (2013) tarafından geliştirilen Beden Eğitimi Dersi Sportmenlik Davranışı Ölçeğinden (BEDSDÖ) yararlanılmıştır. Araştırma verilerinin analizi SPSS 22,0 istatistik programı ile yapılmıştır. Araştırma verileri analiz edilirken hangi testlerin kullanılacağına karar vermede, Kolmogorov Simirnov normallik testi bulgularına bakılmıştır. Tüm alt boyutlarda ve ölçeğin tamamında dağılımın normal olduğu ortaya çıkmıştır. İki grubun ortalamasını karşılaştırıp aralarında anlamlı bir fark olup olmadığını belirlemek için t-testi, ikiden fazla grubun karşılaştırmak için ise tek yönlü varyans analizi (ANOVA) uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
.This study was conducted to examine the sportsmanship behaviors of secondary school students at the 5th, 6th, 7th, and 8th-grade levels in physical education and sports classes according to various variables. In the study, it was investigated whether the sportsmanship behaviors of middle school students exhibit in physical education and sports lessons differ according to variables such as gender, grade level, sports branch in which they are most interested in physical education lesson, being an athlete in a club, playing in a school team. The study group was determined by random sampling among the 5th, 6th, 7th and 8th grades of secondary school students in Van. In this context, 752 (429 female, 323 male) students studying at five schools constitute the sample of the study. A personal information form consisting of five questions and the Physical Education Lesson Sportsmanship Behavior Scale (BEDSDÖ) developed by Koç (2013) was used to collect data related to the research. The research data were analyzed with SPSS 22.0 statistical program. The Kolmogorov Smirnov normality test findings were used to decide which tests to use in the analysis of research data. The distribution was found to be normal in all sub-dimensions and the entire scale. The t-test was applied to determine whether there was a significant difference between the two groups by comparing the means, and one-way analysis of variance (ANOVA) was used to compare more than two groups.