Ceza muhakemesi hukukunda arama ve el koyma
Search and seizure in criminal procedure law
- Tez No: 669347
- Danışmanlar: PROF. DR. KAYIHAN İÇEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Ceza muhakemesinin temel amaçlarından biri maddi gerçeği ortaya çıkarmaktır. Bu amaca hizmet eden ceza muhakemesi hukuku kurumlarının en önemlisi koruma tedbirleridir. Çalışma konusunu oluşturan arama ve elkoyma tedbirleri, koruma tedbirleri kapsamında yer alan ve uygulamada en çok uygulanan tedbirlerdir. Arama ve elkoyma tedbirleri, kişilerin temel hak ve özgürlüklerine müdahale niteliği taşımaktadır. Bu nedenle koruma tedbirleri uygulamaya konulurken hukuka uygun şekilde uygulama gerçekleştirilmesi önem taşımaktadır. Bu tedbirlere suçlulukla mücadele ve toplum güvenliğini sağlamak amacıyla başvurulmaktadır. Kişilerin temel hak ve özgürlükleri ile toplum güvenliği arasındaki dengenin uygulama açısından iyi kurulması beklenmektedir. Aksi takdirde toplumun adalete olan inancının sarsılması ve uygulayıcılar açısından tazminat sorumluluğunun gündeme gelmesi söz konusu olmaktadır. Çalışmanın amacı, Ceza Muhakemesinde yer alan arama ve elkoyma koruma tedbirlerinin kanuni düzenlemeler, doktrin görüşleri, yargı kararları ve uygulama kapsamında ayrıntılı şekilde ele alınarak kanuni düzenlemelerden ya da uygulamalardan kaynaklanan sorunları ortaya koymak bu sorunların çözümüne katkı sağlamaktır. Bu çalışma yaşanan sorunlara günümüz koşullarının değerlendirmesi yapılarak, teknolojik imkanların gelişmesi bağlamında koruma tedbirlerinin mevzuata uygun şekilde yapılmasına olanak sağlamak ve bazı dönemlerde Yargıtay tarafından kanuna aykırı şekilde uygulama ortaya konulması yerine uygulamada sorun yaşanan düzenlemelerin değiştirilmesine yönelik yol gösterici bir kaynak niteliği taşımaktadır. Bu amaçla literatür taraması şeklinde yapılan çalışmada arama ve elkoyma konusunda detaylı bilgilere yer verilmiş, doktrin görüşleri ve yargı kararları değerlendirilmiş, bu bilgiler uygulamalarla karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The penalty procedure aims to reveal the material truth. Protection measures are one of the law of penalty procedure institutions that serve this purpose. The exploration and seizure measures, which constitute the subject of the study, are the most frequently applied measures within the scope of protection measures. The exploration and seizure measures have the nature of interfering with fundamental rights and freedoms. Therefore, it is critical to implement these measures in accordance with the law. The reason for using these measures is the conflict against criminal act and public safety. In terms of implementation, it is expected that the balance between fundamental rights and freedoms of individuals and public security will be well established. Otherwise, the liability for compensation will be accurate currency and the society's belief in justice will be a matter. The purpose of the study is to reveal the problems arising from legal regulations or practices by dealing with the exploration and seizure protection in the Penalty Procedure in detail and to contribute to the solution of these problems. In line with the purpose of the study, this examination was made within the scope of legal regulations, doctrinal opinions, judicial decisions and practices. With this object in the study, it is conducted as a literature review with detailed information based on exploration and seizure. This study was also evaluated by doctrinal views and judicial decisions were compared with practices.