Ceza muhakemesi hukukunda arama ve el koyma
Search and seizure in criminal procedure law
  1. Tez No: 915429
  2. Yazar: MEHMET ŞERİF AKTÜRK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ASLIHAN ÖZTEZEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL BEYKENT ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışmanın amacı ceza muhakemesi hukuku, ceza hukuku kurumlarını ve bu kurumlardan olan arama ve el koyma faaliyeti incelenmesi, ceza muhakemesi hukukunun asıl gayelerinden birisi olan maddi gerçeğe giden yolların usulünü araştırmaktır. Bilindiği üzere usul hukukunun temel prensiplerinden birisi olan usul esastan önce gelir ilkesi muvazenesi ile maddi gerçeğin hukuka uygun bir şekilde bulunabilmesi amacıyla iş bu çalışma yapılmıştır. Tezimizin temel gayesi, koruma tedbirlerinin uygulanırken teori ile uygulamanın birbiriyle uyumlu olması ve insan onuruna yakışır bir yargılamaya hizmet etmektir. Bu doğrultuda hazırlamış olduğum çalışma toplam dört bölümden oluşmakta; birinci bölümde çalışmamızın ana temaları olan koruma tedbirlerinden arama ve el koymanın hukuki niteliği ve sınırlandırdığı temel hak ve hürriyetleri, ikinci bölümünde arama koruma tedbirini, üçüncü bölümde el koyma kararını ve dördüncü bölümde hukuka aykırı arama ve el koymaya yönelik yaptırımları açıklanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the law of criminal procedure, the institutions of criminal law and the activity of search and seizure, which is one of these institutions, and to investigate the procedure of the ways to the material truth, which is one of the main objectives of the law of criminal procedure. As it is known, this study has been carried out in order to find the material truth in accordance with the principle that the procedure comes before the substance, which is one of the basic principles of procedural law. The main purpose of our thesis is to ensure that the theory and practice are compatible with each other when applying protection measures and to serve a trial worthy of human dignity. The study I have prepared in this direction consists of a total of four chapters; in the first chapter, the legal nature of search and seizure, which are the main themes of our study, and the fundamental rights and freedoms it restricts, in the second chapter, the search protection measure, in the third chapter, the seizure decision, and in the fourth chapter, the sanctions for illegal search and seizure are tried to be explained.decision, and in the fourth chapter, the sanctions for illegal search and seizure are tried to be explained.