Kronik böbrek yetmezliği tanılı hastalarda tiroid nodülü sıklığı
Thyroid nodules frequency in patients with chronic kidney failure
- Tez No: 669364
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT ALAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Çalışmamızda, toplumda sık görülen tiroid nodüllerinin Kronik Böbrek Yetmezliği (KBY) tanılı hastalarda sıklığını inceledik. Gereç ve yöntemler: Çalışmamız 01.01.2020 - 01.04.2020 tarihleri arasında Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Tıp Fakültesi Dursun Odabaş Tıp Merkezi'nde gerçekleştirildi. Çalışmaya 18-90 yaş arası toplam 57 KBY tanılı hasta dahil edildi. Katılımcıların tıbbi özgeçmişi ve sigara kullanımı öyküleri yüz yüze görüşülerek sorgulandı. Hastaların boy ve kilo ölçümleri yapıldı. Vücut kitle indeksleri (VKI) hesaplandı. Hastalara tiroid ultrasonografisi yapıldı. Sonrasında tüm KBY hastalarında rutin olarak istenen TSH, sT4 ve sT3 laboratuvar tetkikleri istendi. Tiroid nodüllerinin olup olmadığı, varsa boyutu, sayısı, yeri, isthmus kalınlıkları ve tiroid volümleri kaydedildi. Bulgular: Çalışmamıza katılan hastaların 26'sı kadın, 31'i erkektir. Ortalama yaşları 51,98 ± 18,22, ortalama tiroid volümleri 16,57 ± 9,97 mL idi. Çalışmaya katılan 57 hastanın 27'sinde (%47,4) tiroid nodülü saptandı. Kadın cinsiyette ve yaş arttıkça tiroid nodülünün daha sık görüldüğü saptandı. Sigara kullanımı ve diyaliz süresi ile tiroid nodülü arasında anlamlı ilişki olduğu görüldü. Ayrıca sigara kullanımı ile tiroid volümü arasında anlamlı bir ilişki olduğu görüldü. VKI ve tiroid nodülü arasında anlamlı bir ilişki olmadığı görüldü. Çalışmamıza katılan hastaların %92,6'sının ötiroid olduğu saptandı. Hastaların KBY nedenlerine bakıldığında DM (%33,3) ve HT'nin (%29,8) en sık primer nedenler olduğu görüldü. Sonuç: KBY tanılı olup hemodiyalize giren hastalarda tiroid nodül sıklığının arttığını saptadık. Kadınlarda ve yaş ilerledikçe tiroid nodülünün daha sık görüldüğünü saptadık. Sigara içiminin tiroid nodülü sıklığını ve tiroid volümünü arttırdığını saptadık. Ayrıca diyaliz süresi arttıkça tiroid nodülünün daha sık olduğunu saptadık. KBY tanılı olup hemodiyalize giren hastalara rutin tiroid USG takibi önerildi.
Özet (Çeviri)
In our study; we examined the frequency of thyroid nodules, which are very common in the general population, in patients with Chronic Renal Failure (CRF). Material and Methods: Our study was performed between 01.01.2020 and 01.04.2020 at Van Yuzuncu Yil University Faculty of Medicine, Dursun Odabaş Medical Center. 57 patients with CRF aged between 18-90 years were included in the study. A face to face interview was carried out to obtain information about patients' medical history and exposure history to cigarettes. Height and weight of all subjects were measured. The body mass index (BMI) was calculated. Thyroid ultrasonography were performed on the patients. Subsequently, TSH, fT4 and fT3 laboratory tests, which are the routine tests in all CRF patients, were requested. Presence, number, location, size of thyroid nodules, isthmus thickness and total thyroid volume were recorded. Results: 26 of the patients in our study were female and 31 were male. The mean age of the patients 51,98 ± 18,22. The thyroid volüme was 16,57 ± 9,97 mL. Thyroid nodules were detected in 27 (%47,4) of 57 patients. Thyroid nodules were seen to be more common in female gender and with increasing age. There was positive correlation between smoking and thyroid nodule. Also there was positive correlation between dialysis duration and thyroid nodule. In addition, it was observed that there was a significant relationship between smoking and thyroid volume. There was not positive correlation between BMI and thyroid nodule. %92,6 of the patients in our study were euthyroid. The primary reason of CRF patients were DM (%33,3) and HT(%29,8). Conclusion: We found that the frequency of thyroid nodules increased in patients with a diagnosis of CRF. We found that thyroid nodules were more common in women and with increasing age. We found that smoking increased the frequency of thyroid nodules and thyroid volume. In addition, we found that the longer the dialysis duration, the more frequent the thyroid nodule. Routine thyroid USG was recommended to patients with a diagnosis of hemodialysis.