Geleneksel basılı reklamlar ile dijital reklamların karşılaştırması
Comparison between traditional printed advertisements and digital advertisements
- Tez No: 669365
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DEMET KARAPINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Reklamcılık, Fine Arts, Advertising
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Tüketimin çok olduğu ve markaların rekabette birbirinin önüne geçmeye çalıştığı günümüzde reklam etkinliği tartışılan ve göz önünde tutulan bir konudur. Bu çalışmada da geleneksel basılı reklamlar ile dijital reklamlar ele alınarak bu reklamların etkinliğinin araştırılması ve grafik tasarımcıya tasarım yaparken yol gösterecek bilgiler sunulmaktadır. Günümüz teknolojileri ile gelişen ve gelişmekte olan dijital reklamların geleneksel basılı reklamların etkinliğinin yerini alması ve bununla birlikte dijital reklamların markalar için reklam etkinliğini her yönüyle inceleme olanağı sunması ayrıca her iki reklam mecrasındaki yenilikler, özellikler ve farklılıklara değinilmiştir. Yayınlanan reklam tasarım örnekleriyle geleneksel basılı reklamlar ile dijital reklamların karşılaştırılması somut verilere dayanarak yapılmış. Bu araştırmadan çıkarılan sonuçlarla birlikte hızla gelişmekte olan reklam türleri karşısında grafik tasarımcının bu süreçteki yapması gerekenler, bakış açısı ve gelişime açık olması gerekliliği vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Advertising effectiveness is a subject that is discussed and considered today when comsumption is high and brands are trying to get ahead of each other in compeition. In this study, traditional print ads and digital adsa re adressed and information is presented to investigate the effectiveness of these ads and guide the graphic designer when designing. Today's evolving and emerging technologies take the place of traditional print advertising effectiveness of digital advertising and digital ads for brands advertising effectiveness advertising methods providing the ability to rwview all aspects to innpvations in both the features and the differences are discussed. A comparison of traditional print ads and digital ads with published advertising desing examples was made based on concrete data. In the face of rapidly developing advertising types, the graphic designer's needs in this process, perspective and the need to be open to development have been amphasized.