Akıllı telefon bağımlılığı: Erzurum ili üzerine bir inceleme
Smartphone addiction of individuals living in Erzurum province
  1. Tez No: 669369
  2. Yazar: MUHAMMED KUYUMCU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULKADİR ATİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Radyo-Televizyon ve Sinema Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 182
Özet
Günümüzde akıllı telefonlar yediden yetmişe neredeyse herkes tarafından kullanılmaktadır. Akıllı telefonların fiyatının makul olması, kolay taşınabilmesi, özelliklerinin geliştirilmesi ve kişiye özel olması gibi etmenler bireyin bu cihazları kullanmasında etkili olmuştur. Özellikle internet teknolojisinin akıllı telefonlara eklemlenmesiyle birlikte bireyler iletişim kurmanın yanı sıra sosyal medya platformlarından dijital oyun oynamaya, maillerini kontrol etmekten fotoğraf çekmeye, film/video izlemekten radyo dinlemeye kadar birçok eylemi yapma imkânı bulmuştur. Akıllı telefonların insanlara sunmuş olduğu imkanlardan dolayı bireyin yaşamının vazgeçilmez bir parçası olmuştur. Ancak bu durum bireylerin gün içerisinde zamanların çoğunu akıllı telefonlarıyla geçirmelerine ve onlara bağımlı hale gelmelerine neden olmaktadır. Aşırı akıllı telefon kullanımı sonucunda bireyler fiziksel, psikolojik ve sosyal rahatsızlıklar yaşamakta bu durum bireylerin eğitim, akademik ve sosyal hayatını olumsuz bir şekilde etkilemektedir. Bu bağlamda bu çalışma; Erzurum İlinde yaşayan bireylerin akıllı telefon bağımlılık düzeyini tespit etmek amacıyla yapılmıştır. Araştırma kolayda örnekleme yoluyla 15-64 yaş aralığında bulunan 202 kadın, 193 erkek olmak üzere toplam 410 bireyin katılımıyla anket formu gerçekleştirilmiştir. Araştırmada bireylerin akıllı telefon bağımlılığı düzeyini ölçmek için Kwon ve arkadaşları (2013) tarafından geliştirilen ve Türkçeye Demirci ve arkadaşları (2014) tarafından uyarlanan Akıllı Telefon Bağımlılık Ölçeği kullanılmıştır. Hem bu ölçekte yer alan sorular hem de araştırmacı tarafından hazırlanan Sosyo-Demografik Bilgi Formunda yer alan sorular katılımcılara sorulmuştur. Elde edilen verilerin bütün istatistiksel analizleri bilgisayar ortamında SPSS for Windows 24 paket programı kullanılarak yapılmıştır. Araştırma sonucunda akıllı telefon bağımlılık düzeyi ile katılımcıların yaşı, medeni durumu, eğitim durumu vs. göre birçok durum arasında anlamlı farklılıklar ortaya çıkmıştır. Cinsiyet açısından kadınların erkeklere oranla daha fazla akıllı telefon kullandıkları, bekar katılımcıların evli katılımcılara göre akıllı telefonlara daha fazla bağımlı oldukları görülmüştür. Bu ve bunlar gibi araştırmadan elde edilen sonuçların akıllı telefon bağımlılığı üzerine yapılacak çalışmalara yol göstereceği ve literatüre katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Today, the adoption of smartphones have been tremendous all over the world. Factors such as reasonable prices, easy to carry, development of features and tailor-made have led people to use smartphones. Especially with smartphones providing the opportunity to access the internet, individuals have been able to do many activities apart from communicating such as using social media platforms, playing digital games, checking their emails, taking photos, watching movies/videos, and listening to the radio. Smartphones have become an indispensable part of an individual's life due to the opportunities that they offer to people. However, this causes individuals to spend most of the time on their smartphones during the day, thus making them addicted to smartphones. As a result of excessive smartphone use, individuals experience physical, psychological and social disorders, which negatively affect the educational, academic and social life of individuals. In this context, this study was conducted to determine the level of smartphone addiction of individuals living in Erzurum province. The research was conducted with 410 people, 202 of the participants were female and 193 of them were male rest, chosen by a convenience sampling method. In the study, Smartphone Addiction Scale, developed by Kwon et al. (2013) and adapted to Turkish by Demirci et al. (2014), was used to measure the smartphone addiction level of individuals. Both the questions in this scale and the questions in the Socio-Demographic Information Form compiled by the researcher were asked to the participants. All statistical analyses were performed using SPSS for Windows 24 package program. The results of the study revealed that there were many significant differences between smartphone addiction level and age, marital status, and educational background of the participants. It was observed that females were found to be more smartphone savvy than males, and single participants were more addicted to smartphones than married participants. It is thought that the results of similar studies will shed a light on smartphone addiction studies and contribute to the literature.