İletişim iklimi ve nomofobinin sanal kaytarmaya etkisi
The effect of communication climate and nomophobia on cyberloafing
- Tez No: 822392
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzurum Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Akıllı telefon kullanımının artması ile beraber kurumlar içerisinde daha önce görülmemiş yeni sorunlar ortaya çıkmıştır. Dijitalleşme ile birlikte sanal yaşam ve getirdikleri bazen kurumlar açısından istenilen durum olsa bile olumlu olmayan sanal kaytarmalara da neden olmaktadır. Bu nedenle bu araştırmada sanal kaytarma ve onu etkilediği düşünülen akıllı telefon bağımlılığı olarak ifade edilen nomofobi kavramı ve kurumlardaki iletişim iklimi arasındaki ilişkiyi belirlemek amaç edinilmektedir. Bu amaç doğrultusunda araştırma Milli Eğitim Bakanlığına bağlı Erzurum ili resmî eğitim kurumlarında görev yapmakta olan 253 öğretmen üzerinde gerçekleştirilmiştir. Araştırmada elde edilen bulgulara göre iletişim ikliminin alt boyutu savunmacı iletişim iklimi sanal kaytarmanın alt boyutu olan önemli ve önemsiz sanal kaytarmayı anlamlı ve olumlu yönde etkilerken, diğer alt boyutu olan destekleyici iletişim iklimi ise önemli sanal kaytarmayı olumsuz yönde etkilerken, önemsiz sanal kaytarmayı etkilemediği görülmektedir. Nomofobinin alt boyutlarından günlük yaşamda bozulma ve tolerans sanal kaytarmayı etkilerken, diğer alt boyutlarıyla sanal kaytarma arasında herhangi bir ilişki tespit edilmemiştir. Savunmacı iletişim iklimi ile nomofobinin alt boyutları arasında anlamlı ilişki tespit edilirken, destekleyici iletişim iklimiyle nomofobinin alt boyutları arasında anlamlı ilişki tespit edilmediği gözlemlenmektedir.
Özet (Çeviri)
With the increase in the use of smartphones, new problems have emerged within the institutions that have not been seen before. With digitalization, virtual life and what it brings sometimes cause cyberloafing, which is not positive, even if it is the desired situation for institutions. Therefore, in this study, it is aimed to determine the relationship between cyberloafing and the concept of nomophobia, which is thought to be affecting it, and the communication climate in institutions. For this purpose, the research was carried out on 253 teachers working in official education institutions affiliated to the Erzurum Ministry of National Education. According to the findings of the research, it is seen that the defensive communication climate, which is the sub-dimension of the communication climate, affects the important and unimportant cyberloafing, which is the sub-dimension of cyberloafing, in a meaningful and positive way, while the supportive communication climate, which is the other sub-dimension, affects the significant cyberloafing negatively, but does not affect the insignificant cyberloafing. While disruption in daily life and tolerance, which are sub-dimensions of nomophobia, affect cyberloafing, no relationship was found between other sub-dimensions and cyberloafing. While a significant relationship was found between the defensive communication climate and the sub-dimensions of nomophobia, it was observed that there was no significant relationship between the supportive communication climate and the sub-dimensions of nomophobia.