Otantik kişilik ve öznel iyi oluş arasındaki ilişkide duygusal zekânın aracı rolü
The vehicle role of emotional intelligence in the relationship between authentic personality and special well-being
- Tez No: 669391
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FERZAN CURUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışmada otantik kişilik ve öznel iyi oluş arasındaki ilişkide duygusal zekânın aracı rolü 206 kişiden oluşan yüksek lisans ve doktora öğrencilerinin oluşturduğu bir örneklemle araştırılmıştır. Çalışmanın değişkenleri, Otantiklik Ölçeği, Yaşam Doyumu Ölçeği, Pozitif-Negatif Duygu Ölçeği, Duygusal Zekâ Özelliği Ölçeği Kısa Formu ve Demografik Bilgi Formu ile ölçülmüştür. Verilerin analizi için öncelikle araştırmanın değişkenleri arasındaki ilişkiler Pearson Momentler Çarpım Korelasyonu ile incelenmiştir. Sonrasında otantik kişilik ile öznel iyi oluş arasındaki ilişkide duygusal zekânın aracı rolüne bakılmıştır. Sonuçlar incelendiğinde; otantik kişilik ile öznel iyi oluş arasındaki ilişkiye duygusal zekânın kısmi aracılık ettiği sonucuna ulaşılmıştır. Sonuçlar ilgili literatür ışığında ayrıntılı olarak tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine, the mediating role of emotional intelligence between authentic personality and subjective well-being. The study was carried out with 206 graduate student. The variables of the study were measured with Authenticity Scale, Life Satisfaction Scale, Positive-Negative Affect Scale, Emotional Intelligence Feature Short Form and Demographic Information Form. In order to analyze data, firstly, relationships between the variables of the study were examined using Pearson Product Moment Correlation. Then, the mediator role of emotional intelligence between authentic personality and subjective well-being is examined. The results demonstrated that emotional intelligence partially mediated the relationship between authentic personality and subjective well-being. The results are discussed depending on the relevant literature.