Victory of pleasure and defeat of place political implications of contemporary trends in tourism
Zevkin zaferi ve mekanın yenilgisi turizmdeki güncel eğilimlerin siyasal çıkarımları
  1. Tez No: 206304
  2. Yazar: FLEUR ODYLLE VAN WİJCK
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ZEYNEP ÇAĞLAYAN GAMBETTİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Siyasal Bilimler, Philosophy, Political Science
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Tez ÖzetiFleur Odylle van Wijck, ?Zevkin Zaferi ve Mekânın Yenilgisi. Turizmdeki GüncelEğilimlerin Siyasal Çıkarımları?Bu çalışma turizmdeki güncel eğilimlerin siyasal çıkarımlarını kapitalizmeleştirisi çerçevesinden değerlendirmektedir. Turizmdeki güncel eğilimler üzerineolan literatür, (post)modern toplumu açıklayan ve değerlendiren literatürleilişkilendirilmiştir. Günümüz turizminde, post-modern semboller ekonomisinin birparçası olmak üzere, iki eğilim olduğu söylenebilir: birbirine benzeyen, taklitedilmiş, yarı-kamusal tüketiciye yönelik cazibenin ortaya çıkışı ve mutluluğa ulaşmaçabasındaki algısal rolüne rağmen sembollerin bilinçli tüketimi. Kapitalizminmodernden post-moderne geçmesinin-ki bu kapitalizmin kendi dışının daha daiçselleşmesiyle tanımlanıyor-bir parçası olduğu gösterilen bu eğilimler zevkin zaferive mekânın yenilgisi olarak ifade edildi.Gerçek farkın yokluğu ve öngörülmüş alışkanlıklar ve bu içselleştirmenin birsonucu olan iletişim, tüketicinin eleştiri kabiliyetine hasar vermektedir. Tüketiminzevksel doğası, tüketicinin statükoyu kabulünü kolaylaştırmaktadır. Bu yüzden,turizmdeki güncel eğilimler eleştirinin yenilgisini işaret etmektedir. Ayrıca, turizminözelleştirilmesi ve siyasetin semboller ekonomisine eklemlenmesi, siyasal olanınmekânı olan kamunun rolünü değiştirerek siyasal hareket mekânının yenilgisine yolaçmıştır. Sonuç olarak, siyasi özne atıl kalırken, tüketim nesnesi desteklenmiştir. Bunedenle, turizm tarafsız bir etkinlik olarak değil, post-modern tüketim toplumununsiyasal sorunlarına ayna tutan ayrılmaz bir parçası olarak görülmelidir.
Özet (Çeviri)
Thesis AbstractFleur Odylle van Wijck, ?Victory of Pleasure and Defeat of Place. PoliticalImplications of Contemporary Trends in Tourism?This study seeks to establish the political implications of contemporary trendsin tourism assessed through a critique on capitalism. Literature on contemporarytrends in tourism is linked with literature explaining and assessing (post)modernconsumer society.As part of the post-modern economy of signs, two trends in contemporarytourism can be identified: the rise of similar simulated, semi-public consumer-oriented attractions and the conscious consumption of signs despite their cognitivestatus in an attempt to reach happiness. These trends are denoted as the defeat ofplace and the victory of pleasure, which are shown to be part capitalism?s tendencyto internalizate of its outside.The prescribed habits and communication associated with this internalizationharm the critical capacity of the consumer. The pleasurable nature of consumptioneases the consumer into acceptance of the status-quo leading to a defeat of critique.Also, the privatization in tourism and the internalization of politics into the economyof signs has changed the status of the public as the place of the political, leading to adefeat of place of political action. In conclusion, the political subject is paralyzedwhile the consuming subject is supported. Tourism should thus not be viewed as aneutral activity, but as part and parcel of post-modern consumer society and henceindicating political problems posed by society as such.