İrtika mecmuası (inceleme ve seçme metinler)
The Irtika an analysis and sample tekst
  1. Tez No: 94046
  2. Yazar: ÇETİN ARSLAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ İHSAN KOLCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 642
Özet
Bu çalışmada 1899-1904 yıllan arasında yayınlanan İrtikâ çeşitli açılardan incelenmiştir. Haftalık olarak çıkan mecmua bir ürün dergisidir. Yaptığımız çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde İrtikâ'nın kültür hayatımızdaki yeri, mecmuanın şekil ve muhteva özellikleri, yazar kadrosu ve yayın politikası ele alınmıştır. İkinci bölümde mecmuada yer alan bütün yazıların, konularına ve yazar adına göre Tahlili Fihristi yapılmıştır. Üçüncü bölümde mecmuada yer alan metinlerden seçmeler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study the“İrtikâ”, a weekly journal published between 1899 and 1904 in İstanbul has been examined from different perspectives. The work consists of three main chapters, Introduction has prowided some first-hand information about the identity and nature of the journal. In the first chapter, life and characteristics of its form, content, writer and publication policy. In the second chapter, analytical index of au evritings in the journal has been prepared according to the subject. Matters and names of writers. In the final one, some particular texts have been chosen to examine.