İrtika dergisinin ilk yüz sayısının incelenmesi
The First hundred series of the İrtika periodikals
- Tez No: 73166
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHDİ ERGÜZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 362
Özet
Bu çalışmada 1889-1904 yıllan arasında 251 sayı olarak yayınlanan îrtika Mecmuası'nın ilk 100 sayısı incelenmiştir. Tez üç bölümden oluşmaktadır: Birinci bölümde; îrtika Dergisi, özellikleri, yayın periyodu ve yazar kadrosu ele alınmaktadır. tkinci bölümde; yazarların adlarına ve yazıların konularına göre düzenlenmiş tahlili fihristler yer almaktadır. Tezin üçüncü bölümünde ise; dergide yer alan dil, edebiyat, eleştiri, hikaye, şiir, aktüalite, gazetecilik, eğitim, mektup gibi konularda yazılmış seçilmiş metinlerin transkripeleri (çevrileri) yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, the first hundred series of the“ trtika”Periodicals, published as 25 1 series in the years between 1899-1904, were studied. This thesis consists of three chapters. The first chapter deals with the“ Irtika”periodical, its features, the period of publishing, and the writes. In the second chaper, the analyzed index, arranged according to the names of the writes and their works, takes part. Language, literature, criticism, story, poem, actuality, journasilm, education and the translation texsts in Latin letters form the last chapter.