Özel gereksinimli çocukların görsel motor becerilerinin incelenmesi
Examination of visual motor skills of children with special needs
  1. Tez No: 669409
  2. Yazar: SEDA BEKTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZÜLFİYE GÜL ERCAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Engelli Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 193
Özet
Bu çalışmanın amacı özel geresinimli çocukların görsel motor becerilerinin incelenmesidir. Betimsel araştırma yönteminin kullanıldığı bu araştırmanın çalışma grubunu Edirne il sınırları içerisinde özel gereksinimli 140 çocuk oluşturmuştur. Veri toplama aracı olarak Genel Bilgi Formu ve Görsel Motor Becerilerin Geniş Kapsamlı Değerlendirilmesi Testi (WRAVMA) kullanılmıştır. Araştırmanın birinci aşamasında Wayne Adams ve David Sheslow tarafından 1995 yılında geliştirilen Görsel Motor Becerilerin Geniş Kapsamlı Değerlendirilmesi Testinin (WRAVMA) geçerlik ve güvenirlik çalışması yapılmıştır ve görsel motor becerilerini değerlendirmek için uygun olduğu sonucuna varılmıştır. Araştırmanın ikinci aşaması çalışma grubundaki çocukların katılımıyla gerçekleştirilmiştir. Görsel motor becerilerini değerlendirmek amacıyla Görsel Motor Becerilerin Geniş Kapsamlı Değerlendirilmesi Testi (WRAVMA) çocuklara bireysel olarak uygulanmıştır. Çalışmada genel olarak, özel gereksinimli çocukların görsel motor becerileri yaş, cinsiyet, engel türü, zihin engeli derecesi, devam ettiği okul, eğitim süresi, ailenin sosyo-ekonomik düzeyi, aile tipi, ailedeki çocuk sayısı, okul öncesi eğitim alma değişkenlerine ilişkin değerlendirmelerin yapılması amaçlanmıştır. Genel bilgi formu ve WRAVMA aracılığıyla toplanan veriler istatistik paket programı yardımıyla analiz edilmiştir. Özel gereksinimli çocukların görsel motor becerileri cinsiyet, tanı, zihin engeli derecesi, devam edilen okul, eğitime devam etme süresi, ailenin sosyo-ekonomik düzeyi, okul öncesi eğitim alma değişkenlerine göre farklılık göstermemektedir (p>0.05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the visual motor skills of children with special needs. The study group of this study, in which the descriptive research method was used, consisted of 140 children with special needs in Edirne province borders. General Information Form and Comprehensive Evaluation of Visual Motor Skills Test (WRAVMA) were used as data collection tools. In the first phase of the study, the validity and reliability study of the Comprehensive Evaluation of Visual Motor Skills Test (WRAVMA), developed by Wayne Adams and David Sheslow in 1995, was conducted and it was concluded that it was suitable for evaluating visual motor skills. The second phase of the research was carried out with the participation of children in the study group. In order to evaluate their visual motor skills, the Comprehensive Evaluation of Visual Motor Skills Test (WRAVMA) was administered to children individually. In general, the study aimed to evaluate the visual motor skills of children with special needs, age, gender, type of disability, degree of mental disability, school attended, education period, socio-economic level of the family, family type, number of children in the family, and pre-school education variables. The data collected through the general information form and WRAVMA were analyzed with the help of the statistics package program. Visual motor skills of children with special needs do not differ according to the variables of gender, diagnosis, degree of mental disability, school attended, duration of education, socio-economic level of the family, and preschool education (p> 0.05).