The body, movement and performance in films: 'Pina (Wim Wenders, 2011)', 'Black Swan (Darren Aronofsky, 2010)' and 'The Danish Girl (Tom Hooper, 2015)'
Filmlerde beden, hareket ve performans: 'Pina (Wim Wenders, 2011)', 'Black Swan (Darren Aronofsky, 2010)' ve 'The Danish Girl (Tom Hooper, 2015)'
- Tez No: 669457
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EBRU ÇİĞDEM THWAİTES DİKEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bale ve Dans, Sahne ve Görüntü Sanatları, Ballet and Dance, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sinema Televizyon Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu tezde, Pina (Wim Wenders, 2011) filminin verdiği esinden yola çıkarak, yaşayan beden, dans eden beden ve tekrarlayan hareket kavramları Black Swan (Darren Aronofsky, 2010) ve The Danish Girl (Tom Hooper, 2016) filmlerinde incelenmiştir. Bu tez, performans/dans yoluyla yaşayan bedenin sinematik temsilini incelemektedir. Bu tezin araştırma soruları şu şekilde sıralanmıştır: a) Yaşayan bedende ve dans eden bedende hareket nasıl farklıdır? b) Tekrarlayan hareketler ile ritim, sinematik ritim arasındaki ilişki nedir? ve c) Film ve dans burada ve şimdi ve yaşayan beden bağlamında nasıl yankılanmaktadır? Bu sorular göz önüne alınarak, her filmin bir analizi yapılacaktır. Bu tez, anlatım/öyküleme analizini kullanır. Bu analizde odak noktası, hikâyenin anlatılma, temsil edilme şekli ve hikâyeyi göstermek için kullanılan görsel araçlardır. Bu tez, belirli sahnelerin mizahsen, ışıklandırma ve kamera hareketleri gibi görüntüler ve işaretler aracılığıyla anlatımını analiz eder. Fenomenolojik yaklaşım, bedeni, yaşayan bedeni, deneyimi ve buradayı ve şimdiyi anlamak için kullanılacaktır. Tez, iki filmden sahneleri okuyarak, yaşayan beden, dans eden beden, tekrarlayan hareketler ve ritim arasındaki bir dizi ilişkiyi göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, inspired by the film Pina (Wim Wenders, 2011), the concepts of the lived body, dancing body, and repetitive movements are investigated in the films Black Swan (Darren Aronofsky, 2010) and The Danish Girl (Tom Hooper, 2016). This thesis looks at the cinematic representation of the lived body through performance/dance. The research question of this thesis: are as follows: a) How is movement different in the lived body and in the dancing body? b) What is the relationship between the repetitive movements and rhythm, the cinematic rhythm? and c) How do film and dance resonate in the context of the here and the now and the lived body? Considering these questions, an analysis of each film will be made. This thesis uses the analysis of narration. In this analysis, the focus is on the way the story is told, represented, and the visual tools used to show the story. This thesis analyzes the narration of certain scenes through images and signs such as the mise-en-scene, lighting, and camera movements, etc. of certain scenes. The phenomenological approach will be used for understanding the body, lived body, experience, and the here and the now. The thesis shows a set of relations between the lived body, dancing body, repetitive movements, and rhythm through reading scenes from the two films.