Tourism industry in the political economy of Turkish Russian relations
Türk Rus ilişkilerinin ekonomi politiğinde turizm endüstrisi
- Tez No: 669501
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞADAN İNAN RÜMA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Uluslararası İlişkiler, Tourism, International Relations
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Politik Ekonomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu Tez, 1990'lardan itibaren gelişen Türk-Rus işbirliği sonrası dönemi iki devlet arasındaki ekonomik ilişkilerin gelişmesinin başlangıç noktası alarak iki ülkenin turizm ilişkileri arasındaki sebepleri ve sonuçları araştırmayı hedeflemektedir. 1990 sonrası ekonomik ilişkilerin gelişmesi, siyaset ve iş dünyası ileri gelenlerinin yatırımlarının iki ülke arasında dönem dönem yaşanan krizler sonrası güçlü bir normalleştirme süreciyle devam ettiği gözlenmiştir. Bu tez; iki ülke arasındaki ticari ilişkiler ve turizm alanındaki işbirliklerini inceleyerek bu konuların siyasi problemler üzerinde yaratabileceği pozitif etkiyi düşünmektedir ve bu konudaki iş birliğinin artırılması gerektiğine işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to investigate what are the reasons and the consequences of the tourism relations between Russia and Turkey in the post Cold War era. It has been observed that within the development of economic relations after 1990, the investments of politicians and business world even continued with a strong normalization process after the crises experienced between the two countries. This thesis examined the commercial relations and tourism cooperation between the two countries and considered their positive impact on political problems and points out that the cooperation for developing the relations between these two countries should be increased by examining the commercial relations and tourism collaboration between the two countries.