Türkiye'deki farklı siyasi grupların Twitter sosyal paylaşım ağı üzerinden analizi; karşıtımla varım
Analysis of different political groups in Turkey on Twitter social network; I exist with my opposition
  1. Tez No: 669502
  2. Yazar: HÜSEYİN TUĞRUL OKTAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERDAR SAĞLAM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Political Science, Sociology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 571
Özet
Günlük yaşamda sıklıkla kullandığımız sosyal medya araçları geleneksel olarak kurduğumuz aile bireyleri ve arkadaşlarla olan bağlantıların ötesinde sosyal ilişkiler kurduğumuz ortamlar haline gelmiştir. Bu ortamlarda ağın neresinde olduğunu bilemese de katılımcılar bir sosyal ağ kurmakta, bazen güçlü bazen de izole bir katılımcı olarak ağın bir parçası olmaktadır. Sosyal medyada çok farklı gruplar hemen hemen her gün ortaya çıkan kamusal tartışmalarda kendi görüşlerini ifade etmekte ve bu gruplar sadece kendi benzerleri ile değil karşıt olarak gördükleri gruplarla da sosyal ağlarda sıklıkla iletişime geçmektedir. Özellikle twitter mikro blog sitesi karşıt grupların hemen her gün yeni bir konu başlığı etrafında karşı karşıya geldiği ve diyaloğa girdikleri bir platformdur. Modern dönemde azalan bağlar bu bağlantılı olma imkânlarını artıran araçlarla yeniden artmaya ve yüz yüze ilişkilerden farklı bir şekil ve sayıda bilgisayar dolayımlı iletişimle gelişmeye başlamıştır. Bu durum artan teknik imkân ve becerilerle ele alınınca sosyal bilimciler için de devasa bir veri denizi ortaya çıkmıştır. Üretilen veri miktarı her geçen gün katlanarak artmaktadır ve eskiden veri peşinde koşup bulmaya çalışılırken artık bireysel imkânlarla hesaplanamayacak kadar çok verinin önümüzden akışına şahit olunmaktadır. Bu yeni durum da sosyoloji için dijital sosyoloji olarak adlandırılan yeni bir başlığı getirmiştir. Bu engin veri ve dijital sosyolojinin imkânlarıyla incelenebilecek önemli başlıklardan biri de sosyal ağlardaki siyasi tartışmalardır. Gündelik hayatta da sıklıkla karşılaşabileceğimiz farklı siyasi gruplar arası ilişkiyi sosyal medyada oluşturdukları sosyal ağ üzerinden analiz etmek günümüzde bilgisayar destekli sosyal ağ analizi programlarının da kullanımıyla mümkün olmaktadır. Bu çalışmada siyasi tartışmalara katılan siyasi gruplar arası ilişki ve farklılıklar twitter sosyal paylaşım ağı üzerinden analiz edilmiştir. Twitter 'da yer alan farklı siyasi görüşteki kişiler kendi politik bakışlarına uygun görüşleri ağda yaymakla yani beğendikleri görüşleri çevrelerine iletmekle birlikte hemfikir oldukları gruplardan ziyade karşıt oldukları görüşlerle ve buna bağlı olarak karşıt görüşlü kişilerle konuşmaya, polemiğe, diyaloğa girmeye de zemin bulmaktadır. Bu zemin de sosyal ağ gelişimine ve incelenmesine imkan vermektedir. Bu çalışmada 24 Haziran 2018 Pazar günü yapılan Cumhurbaşkanı ve 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimi sürecinde ülkemizde yer alan farklı siyasi görüşe mensup grupların iç yapıları ve birbirleriyle olan ilişkileri karşılaştırmalı olarak twitter sosyal paylaşım ağı üzerinden sosyal ağ analizi yöntemi ile incelenmiştir. Çalışma sonucunda sosyal ağlardaki ağ topolojisinin seçim sürecinde oluşan ittifaklara uygun şekilde oluştuğu tespit edilmiş, farklı siyasi parti, lider ve mekanların kendilerine has özellikleri sosyal ağda da yansıttığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Social media tools that we frequently use in daily life have become environments where we establish social relations beyond the connections, we have traditionally established with family members and friends. Although they do not know where they are located in the network, the participants form a social network, sometimes as a strong and sometimes as an isolated participant. In social media, very different groups express their views in public debates that occur almost every day, and these groups frequently communicate not only with their peers but also with groups they perceive as opposed in social networks. In particular, the twitter microblog site is a platform where opposing groups face a new topic almost every day and engage in dialogue. In the modern era, the decreasing ties began to increase again by means of increasing the possibilities of this connection and to develop in a different form and number of computer-mediated communication than face-to-face relationships. When this situation is handled with increasing technical opportunities and skills, a huge sea of data has emerged for social scientists. The amount of data produced is increasing exponentially day by day and we are witnessing the flow of data that cannot be calculated by individual means. This new situation has brought a new title for sociology called digital sociology. One of the important topics that can be examined with this vast data and the possibilities of digital sociology is political debates in social networks. It is now possible to analyze the relationship between the different political groups that we may encounter frequently in daily life through the social network they create on social media by using computer-aided social network analysis programs. In this study, the relations and differences between the political groups participating in the political debates were analyzed through the Twitter social network. The people of different political views on Twitter spread their views according to their own political perspectives in the network, in other words conveying the opinions they like to their circles, but they also have the ground to talk with the opposing people rather than the groups they agree with and to enter into dialogue, polemics, and dialogue. This ground is also the basis for social network development and investigation. In this study, the internal structures and relations of the groups belonging to different political views in our country during the General Election of President and 27th Term Parliamentary Elections held on Sunday, June 24, 2018, were examined by using social network analysis method via twitter social network. As a result of the study, it was found that the network topology in social networks was formed in accordance with the alliances formed during the election process and it was seen that the unique characteristics of different political parties, leaders, and places were reflected in the social network.