Paket önünde yer alan besin etiketlerinin ürünün algılanan tadı ve satın alma niyetine etkisine yönelik bir araştırma
A research on the effect of the front-of-package nutrution labels on the perceived taste of the product and the purchase intention
- Tez No: 669547
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NEZAHAT EKİCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Bireylerin yaşamlarını devam ettirmesi ve yaşam kalitesini arttırabilmesi için bazı temel ihtiyaçları vardır. Bu ihtiyaçlar içinde beslenme en başta yer almakta ve bunun için besin maddelerinin temin edilmesi gerekmektedir. İşletmelerin besin maddelerini tedarik ederken ürün ile ilgili verdikleri bilgiler, tüketicilerin karar verme süreçlerine etkisinden dolayı önemli bir konudur. Bu bilgi aktarımının en önemli ve en yaygın biçimi olan etiketler, ürünün bileşimi, fiyatı, son kullanma tarihi, kullanım süresi, menşei gibi bilgiler önem taşımaktadır. Özellikle besin etiketlerinde yer alan beslenme ögelerine ilişkin bilgiler sunması sebebiyle tüketicilerin sağlıklı ve bilinçli seçim yapmasına kolaylık sağlamaktadır. Bununla ilgili geliştirilen ulusal ve uluslararası programların ortak amacı bireylerin sağlıklı besin seçimi yapabilmesi için tüketiciyi bilgilendirmek ve besin etiketlerinin bilimsel ilkelere göre etiketlenmesini sağlamaktır. Buradan hareketle yapılan bu çalışmanın amacı, paket önünde yer alan besin etiketlerinin ürünün algılanan tadı, algılanan sağlığı ve satın alma niyetine etkisinin belirlenmesidir. Bu amaç doğrultusunda hazırlanan anket formu, online ulaşılabilen ve temel gıda alışverişi yapan tüketiciler içerisinden kolayda örnekleme yöntemiyle 495 katılımcıya uygulanmış ve elde edilen veriler; frekans-yüzde tabloları, t testi, basit doğrusal regresyon ve ANOVA yardımıyla analiz edilmiştir. Yapılan analizlerle paket önü besin etiketlerine yönelik tutumun bireylerin paket önü besin etiketli ürün satın alma niyetini etkilediği ve algılanan tat ve algılanan sağlığın besin etiket türlerine göre anlamlı bir şekilde farklılaştığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Individuals have some basic needs in order to continue their lives and improve their quality of life. Nutrition comes first of these needs and nutrients must be provided. The information that businesses provide about the product while supplying nutrients is an important issue due to its impact on the decision-making processes of consumers. The most important and most common form of this information transfer, such as labels, product composition, price, expiration date and origin are important. In particular, because of nutrition labels provide information on nutritional elements, it is making easy for consumers to make healthy and conscious choices. The common purpose of national and international programs developed in this regard is to inform the consumer so that individuals can make healthy food choices and to label the nutrition labels according to scientific principles. The aim of this study is to determine the effect of nutrition labels on the perceived taste, perceived health and purchase intention of the product. The questionnaire form prepared with this purpose was applied by convenience sampling to 495 respondents who can be accessed online and buying basic foods. The data was analyzed with frequency-percentage tables, t test, Simple Linear Regression and ANOVA. As a result of the analysis, attitude to nutrition labels on the front-of-package affects the intention of individuals to purchase nutrition labeled products on the front-of-package. Also, perceived taste and perceived health significantly differ to nutrition label types.