Sürdürülebilir ambalaj kapsamında tüketicilerin depozitolu ürün satın alma niyetine yönelik bir araştırma
A research on consumers' purchase intention to returnable products in the scope of sustainable packacing
- Tez No: 669546
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NEZAHAT EKİCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu tez çalışmasının amacı; tüketicilerin sürdürülebilir ambalaj kapsamında depozitolu ürünleri satın alma niyetini ortaya koymaktır. Araştırma örneklemini (N:926) kolayda örnekleme yöntemiyle ulaşılan Türkiye'de yaşayan ve çevirim içi ulaşılabilen 18 yaş ve üzeri tüketiciler oluşturmaktadır. Araştırmada nicel araştırma yöntemi benimsenmiş olup hipotezlerin test edilmesinde yapısal eşitlik modellemesine başvurulmuştur. Verilerin analizinde SmartPLS 3 programı kullanılmıştır. Katılımcıların demografik özellikleri ve ifadelere ilişkin tanımlayıcı istatistiki bilgiler, SPSS paket programı kullanarak elde edilmiştir. Analiz sonuçlarına göre; tüketicilerin depozitolu ürün satın alma niyetleri, algılanan davranışsal kontrol, subjektif norm, tutum ve öznel ürün bilgisinden etkilenmektedir. Ayrıca depozitolu ürün satın alma niyeti de davranışı etkilemektedir. Dolayısıyla bu çalışmada planlı davranış teorisinin tüketicilerin depozitolu ürün satın alma niyet ve davranışlarını açıklamada bir öngörü sağladığı ortaya konulmuştur. Elde edilen sonuçların tüketicilerin depozitolu ürün kullanımına teşvik edilmesi için pazarlama profesyonelleri ve karar vericiler açısından katkı sağlaması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to reveal consumers' the purchase intentions towards the returnable product as a sustainable packaging. The sample of this study (N:926) by convenience sampling consisted of consumers who live in Turkey, older than 18 years and can be accessed online. Quantitative research method has been adopted for this research and structural equation modeling has been used in testing the hypotheses. The SmartPLS 3 program was used in the analysis of the data. The descriptive statistical information about the demographic characteristics of the respondents and the items has been obtained through the SPSS package program. According to the results; consumers' purchase intention towards returnable products is influenced by perceived behavioral control, subjective norm, attitude and subjective product knowledge. In addition, purchase intention towards returnable products also affects behavior. Therefore, in this study, it was revealed that the planned behavior theory provides a prediction in explaining the intention and behavior of consumers to purchase returnable products. The results obtained are expected to contribute to marketing professionals and decision makers to encourage consumers to use returnable products.