4-5 yaş çocuklara uygulanan kinetik beyin egzersizlerinin vücut kompozisyonu ve esneklik becerilerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effects of kinetic brain exercises applied to 4-5 year old children on body composition and flexibility skills
  1. Tez No: 955867
  2. Yazar: ÖZNUR BAYRAMOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAKBULE MEZİYET ARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu araştırma okul öncesinde eğitim alan 4-5 yaş grubu çocuklara uygulanan kinetik beyin egzersizlerinin vücut kompozisyonu ve esneklik parametreleri üzerine etkilerini incelemek amacıyla yapılmıştır. Yapılan bu araştırmada deneysel araştırma modeli içinde, yarı deneysel araştırma modeli kullanılmıştır. Araştırmaya İstanbul ili, Beylikdüzü ilçesinde bulunan okul öncesi eğitimi alan 4-5 yaş arası çocuklar ailelerinden izin belgeleri alınarak çalışmaya gönüllü olarak katılım sağlamışlardır. Araştırmada yer alan çocuklar deney grubu (n=23) ve kontrol grubu (n=23) olmak üzere iki gruba ayrılmış ve toplamda (n=46) çocuk araştırmaya katılmışlardır. Araştırmada yer alan deney ve kontrol grubundaki çocukların ön testlerinde vücut yağ yüzdeleri, çap-çevre ölçümleri, esneklik ölçümleri alınmıştır. Deney grubuna 8 hafta haftada 3 gün olacak şekilde kinetik beyin egzersiz programı uygulanmış, kontrol grubuna ise herhangi bir egzersiz programı uygulanmamıştır. 8 hafta sonunda her iki grubun son testleri alınarak veriler kaydedilmiştir. Araştırmada elde edilen veriler ortalama ve standart sapma olarak belirtilmiştir. Normallik testi için Kolmogrov ve Simirnov testi kullanılmış olup verilerin normal dağılması üzerine iki grubun karşılaştırılması için Bağımsız T testi kullanılmıştır. Verilerin istatistiksel analizi için SPSS for windows 25.0 paket programı kullanılmıştır. Bu araştırmada deney ve kontrol gruplarının sonuçları göz önüne alındığında çalışma programına katılmış olan çocukların katılmayan çocuklara göre ölçümlenen değerlerinde boy, vücut ağırlığı, yağ yüzdesi, bel çevresi, boyun çevresi, kalça çevresi ölçümlerinde anlamlı bir farklılığa rastlanmazken, esneklik değerlerinde anlamlı farklılıklar olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was conducted in order to examine the effects of kinetic brain exercises applied to children aged 4-5 years who received pre-school education on body composition and flexibility parameters. In this research, a semi-experimental research model was used within the experimental research model. Children between the ages of 4 and 5 who received preschool education in Beylikdüzü district of Istanbul province participated in the study voluntarily by obtaining permission decrees from their families. The children involved in the study were divided into two groups as experimental group (n=23) and control group (n=23), and a total of (n=46) children participated in the study. Body fat percentages, diameter-circumference measurements, flexibility measurements were taken in the preliminary tests of the children in the experimental and control groups included in the research. Kinetic brain exercise program was applied to the experimental group for 8 weeks, 3 days a week, while no exercise program was applied to the control group. at the end of 8 weeks, the final tests of both groups were taken and the data were recorded. The data obtained in the research are indicated as mean and standard deviation. The Kolmogorov and Simirnov tests were used for the normality test, and the T Test was used in independent groups to compare the two groups on the normal distribution of data. SPSS for windows 25.0 package program was used for statistical analysis of the data. In this study, considering the results of the experimental and control groups, it was concluded that while there was no significant difference in height, body weight, fat percentage, waist circumference, neck circumference, hip circumference measurements in the measured values of the children who participated in the study program compared to the children who did not participate, there were significant differences in flexibility values.