Oryantalist yazarların Hasan Sabbâh ve tarikatı hakkındaki iddiaları
Claims by orientalist authors about the Hasan Sabbâh sect
  1. Tez No: 669552
  2. Yazar: TEVFİK SUNGUR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ALİ KAPAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 192
Özet
Nizârîler, Hasan Sabbâh önderliğinde bir araya gelen tarihin en ilginç oluşumlarından birisidir. Önce İran daha sonra Suriye ve Lübnan'da varlık gösteren Nizârîler ağırlıklı olarak şehirden uzak ve ele geçirilmesi zor olan kalelere yerleşmişlerdir. Selçuklular, Abbâsîler, Fâtımîler, Haçlı Kontlukları, Eyyûbîler, Zengîler, Moğollar ve Memlûkler ile mücadele içerisinde oldukları gibi bazı dönemlerde bu devletler ile ittifaklar kurmaya çalıştılar. Onlar hayatta kalmak için kurnazca stratejiler geliştirdiler. Kurdukları fedai teşkilatları sayesinde işledikleri cinayetlerle düşmanlarının korkulu rüyası olmuş ve bu sayede kendilerini korumayı başarmışlardır. Kolaylıkla kılıktan kılığa girebildikleri için düşmanları tarafından asla ayırt edilemediler ve bu sayede hedeflerine kolaylıkla ulaşabilmekteydiler. Onlar korkusuzca en zorlu görevler için eğitilmişlerdir. Dönemin en güçlü devletlerinin en kilit isimlerine rahatlıkla suikast gerçekleştirebiliyorlardı. Genellikle yaşamlarını dışa kapalı olarak sürdüren Nizârîler, düşmanları tarafından tanınmakta güçlük çekmişler bu nedenle haklarında çeşitli anlatımlar, eklemeler ışığında efsaneleşmeye mahkûm olmuştur. Onlar hakkında ortaya çıkmış olan cennet bahçesi, haşhaş, ölüm atlayışı ve fedailerin eğitimi gibi birçok efsane yanlızca Batı kaynaklarında yer almaktadır. Tez çalışmamızda Batılı yazarlar tarafından anlatılan hikâyelerin izlerini sürerek, Nizari efsanelerinin temellerine inmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Nizaris, who gathered under the leadership of Hasan Sabbâh, are one of the most interesting historical entities. Nizarisinitially appeared in Iran, later in Syria and Lebanon, and they predominantly settled in the castles which arefar from the city and difficult to capture. Although they were against Seljuks, Abbâsîds, Fatimids, Crusaders, Ayyubids, Zengîs, Mongols and Mamelukes; in some periods Nizaris tried to form alliances with these states. Nizaris developed cunning strategies to survive. With the murders of their bouncer organizations, they became a nightmare for their enemies and in this way they succeeded to protect themselves. They could disguise so easily that their enemies could never distinguish them, thus, they could easily reach their target. They were trained fearlessly for the toughest missions. They were able to assassinate the key figures of the strongest states in that era easily. Nizaris, who generally lived self-enclosed, were not known well by their enemies and for this reason they were bound to become legends in consideration of different narratives and additions. Many legends related with Nizaris such as Garden of Eden, hash, death jump and bouncer trainings take place only in western sources. In this thesis, it is studied to get to the roots of Nizari legends by tracing the stories told by western authors.