Jinekolojik kanser cerrahisi sonrası postoperatif yoğun bakım ihtiyacının öngörülmesinde ASA, SORT ve CACI skorlarının değerlendirilmesi
Evaluation of ASA, sort and caci scores in predicting the need for postoperative intensive care after gynecological malignant surgery
- Tez No: 669571
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELZEM ŞEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu retrospektif çalışmada; jinekolojik kanser cerrahisi uygulanan hastalarda postoperatif yoğun bakım ihtiyacını belirlemede ASA, CACI ve SORT skorlama sistemlerinin etkinliğini araştırmayı amaçladık. Çalışmamız 01 Temmuz 2017 ile 01 Temmuz 2020 tarihleri arasındaki 36 aylık süreçte Gaziantep Üniversitesi Şahinbey Araştırma ve Uygulama Hastanesi'nde jinekolojik kanser cerrahisi geçiren hastaların hastane kayıtları retrospektif incelenerek yapıldı. Araştırmaya jinekolojik tümör teşhisi alarak elektif şartlarda ameliyat edilen 18-85 yaş arası erişkin kadın hastalar dahil edildi. Preoperatif ve postoperatif dönemde hastaların kayıtlarından elde edilen verilerle iki grup oluşturuldu. Grup 1: Preoperatif değerlendirmede YBÜ endikasyonu konulan ve ameliyat sonrası YBÜ takibi yapılan hastalar. Grup 2: Preoperatif değerlendirmede YBÜ endikasyonu konulan ve ameliyat sonrası YBÜ takibine gerek duyulmadan servise devredilen hastalar. Gruplara kabul edilen hastaların yaş, cinsiyet, ASA skoru, sigara kullanımı, cerrahinin tipi, yandaş hastalıkları ayrıntılı olarak not edildi. SORT ve CACI skorları sonuçları, elektronik ortamda hasta verileri girilip hesaplanarak kayıt edildi. Genel anestezi ile alınan hastalarda yaşın, ek hastalık durumunun ve sigara içme durumunun postoperatif yoğun bakım ihtiyacını belirlemede risk faktörleri olduğu bulundu.
Özet (Çeviri)
In this retrospective study; We aimed to investigate the effectiveness of ASA, CACI and SORT scoring systems in determining postoperative intensive care requirements in patients undergoing gynecological malignancy surgery. Our study was carried out retrospectively examining the hospital records of patients who underwent gynecological malignancy surgery at Gaziantep University Şahinbey Research and Application Hospital in a 36-month period between July 01, 2017 and July 01, 2020. Adult female patients aged 18-85 years who were diagnosed with gynecological tumors and operated under elective conditions were included in the study. Two groups were formed with the data obtained from the patients' records in the preoperative and postoperative periods. Group 1: ICU indicated before the surgery and postoperatively ICU follow up needed. Group 2: ICU indicated but postoperatively ICU follow up was not needed. Age, gender, ASA Scoring, smoking, type of surgery, and co-morbid diseases of the patients included in the groups were noted in detail. SORT and CACI scores' results were recorded by entering patient data electronically. Age, comorbidity and smoking usage were found to be risk factors in determining the need for postoperative intensive care in patients undergoing general anesthesia.