Jinekolojik onkolojik cerrahi sonrası kombine fasyal düzlem bloklarının postoperatif analjezik etkinliği
Effectiveness of combined fascial plane blocks for postoperative pain in gynecologic oncology surgery
- Tez No: 933356
- Danışmanlar: PROF. DR. MENŞURE KAYA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Dr. Abdurrahman Yurtaslan Ankara Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Giriş ve Amaç: Perioperatif bakımdaki gelişmelere rağmen, büyük ameliyatlardan sonra ağrı, organ disfonksiyonu ve uzun süreli iyileşme gibi yaygın sorunlar ve sonuçlar gelişebilir. Etkili analjezinin, daha az morbidite ve hastanede kalış süresiyle ilişkili olduğu ve cerrahi sonuçları iyileştirdiği konusunda bir fikir birliği vardır. Bu nedenle, optimum analjezi etkili postoperatif bakım için bir ön koşuldur. Bu çalışmanın amacı, jinekolojik kanser tanısı ile major abdominal cerrahi geçiren hastalarda USG rehberliğinde rektus kılıf bloğu (RKB) ile kombine transversus abdominis plan (TAP) bloğu veya quadratus lumborum bloğu (QLB) ile kombine TAP veya RKB /QLB olmaksızın TAP bloğun postoperatif ağrı yönetiminde etkinliğini karşılaştırmaktır. Hipotez: Kombine kullanılan fasyal alan blokları TAP bloğa göre daha düşük ağrı skorları ve daha az opioid tüketimine neden olur. Postoperatif daha iyi cerrahi sonuçlara katkı sağlar. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmaya, Dr. Abdurrahman Yurtaslan Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi Etik Kurulu tarafından onay alındı (Protokol No:2023- 15/536 Tarih: 20.12.2023). ASA I-IV olan, 18 yaş üstü ve jinekolojik onkoloji cerrahisi (endometrium, over tümörü, debulking cerrahisi) nedeniyle elektif major cerrahi yapılan ve genel anestezi uygulanan, sorumlu anestezist kararıyla postoperatif analjezi amacıyla abdominal fasyal düzlem bloğu uygulanmış olan 94 hasta çalışmaya dâhil edildi. Hastalar TAP blok uygulanan (27 hasta), TAP ve QLB kombine uygulanan (34 hasta) ve TAP ve RKB kombine uygulanan (33 hasta) olarak üç gruba ayrıldı. Hastaların preoperatif anestezi değerlendirme formundan bilgileri kaydedildi. Postoperatif 0.dk., 15. Dakika, 2. saat, 6. saat, 12. saat ve 24. saatlerde Ramsey Sedasyon skoru, kalp hızı ve kan basıncı kaydedildi. Bu ölçüm zamanlarında ağrı şiddeti vizüel ağrı skalası (VAS, 0= ağrı yok 10= en şiddetli ağrı) ile değerlendirildi. Hastaların postoperatif ek analjezik ihtiyacı (VAS skoru 4/10 üzerinde olan hastalar) analjeziğin türü ve miktarı, gaz-gaita çıkışı, mobilizasyon süresi, bulantı kusma olup olmadığı, ilk oral alım süreleri ve hastanede yatış süreleri kaydedildi. Bulgular: Jinekolojik onkoloji cerrahisi geçiren hastaların postoperatif analjezi yöntemlerine göre ASA skorları ve jinekolojik kanser türlerinin dağılımları arasında anlamlı farklılık görülmedi. (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Despite advancements in perioperative care, common postoperative complications such as pain, organ dysfunction, and prolonged recovery continue to pose challenges following major surgeries. Effective analgesia is widely acknowledged to be associated with reduced morbidity, shorter hospital stays, and improved surgical outcomes. Therefore, optimal analgesia is a prerequisite for effective postoperative care. This study aims to compare the effectiveness of ultrasound-guided rectus sheath block (RSB) combined with transversus abdominis plane (TAP) block or quadratus lumborum block (QLB) combined with TAP block against TAP block alone in postoperative pain management in patients undergoing major abdominal surgery for gynecologic cancer. Hypothesis: The combination of fascial plane blocks results in lower pain scores and reduced opioid consumption compared to TAP block alone, contributing to better postoperative surgical outcomes. Materials and Methods: This study was approved by the Ethics Committee of Dr. Abdurrahman Yurtaslan Oncology Training and Research Hospital (Protocol No: 2023-15/536, Date: 20.12.2023). A total of 94 patients, classified as ASA I-IV, aged over 18, who underwent elective major gynecologic oncology surgery (endometrial cancer, ovarian tumor, debulking surgery) under general anesthesia and received postoperative abdominal fascial plane block for pain management, were included in the study. Patients were divided into three groups based on their analgesic method: TAP block alone (27 patients), TAP and QLB combination (34 patients), and TAP and RSB combination (33 patients). Data were recorded from preoperative anesthesia evaluation forms and intraoperative monitoring sheets. Postoperatively, patients were monitored for pain scores using the Visual Analog Scale (VAS; 0 = no pain, 10 = worst pain) at 0 min, 15 min, 2 hr, 6 hr, 12 hr, and 24 hr. Additional analgesic requirements (VAS ≥ 4/10), analgesic type and dose, bowel movement, mobilization, nausea/vomiting, time to first oral intake, intensive care unit admission, and length of hospital stay were recorded. Results: There was no significant difference between the ASA scores and distribution of gynecological cancer types in patients undergoing gynecological cancer surgery according to postoperative analgesia methods (p>0.05).