El tendon yaralanmalarının tanı ve tedavisinde taşınabilir yüksek çözünürlüklü ultrasonun rolünün değerlendirilmesi
Evaluation of the role of portable high-resolution ultrasound in the diagnosis and treatment of hand tendon injuries
- Tez No: 952127
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BURAK YAŞAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Amaç: Fleksör tendon onarımında taşınabilir yüksek çözünürlüklü ultrasonun el cerrahisinde cerrahi ve klinik sonuçlara etkisini değerlendirmektir. Geleneksel cerrahi yöntem ile preoperatif taşınabilir yüksek çözünürlüklü ultrason rehberliğinde onarım yapılan hastalar karşılaştırılarak fonksiyonel sonuçlar, hasta memnuniyeti ve skar oluşumu açısından anlamlı bir fark olup olmadığı araştırılmıştır. Gereç ve Yöntem: Fleksör tendon yaralanması nedeniyle cerrahi onarım uygulanan iki hasta grubu prospektif olarak incelenmiştir. Birinci grupta ultrason kullanılmadan cerrahi onarım yapılan hastalar, ikinci grupta ise preoperatif taşınabilir yüksek çözünürlüklü ultrason ile onarım yapılan hastalar yer almaktadır. Gruplar yaş, cinsiyet, yaralanan el, fleksör zon, yaralanan parmak ve tendon gibi demografik ve klinik özellikler açısından karşılaştırılmıştır. Cerrahi süreçte ortalama ameliyat süresi ve anestezi yöntemi kaydedilmiştir. Postoperatif değerlendirmede Strickland,TAM ve QuickDASH skorları kullanılarak fonksiyonel sonuçlar analiz edilmiştir. Ayrıca hasta memnuniyeti, fizik tedavide zorlanma, ameliyat sonrası ağrı ve skar uzunluğu değerlendirilerek yöntemler arasındaki farklılıklar istatistiksel olarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: This study aims to evaluate the impact of handheld high-resolution ultrasound on surgical and clinical outcomes in flexor tendon repair. Patients who underwent traditional surgical repair were compared with those who underwent repair under preoperative handheld high-resolution ultrasound guidance to determine whether there were significant differences in functional outcomes, patient satisfaction, and scar formation. Materials and Methods: This prospective study examined two groups of patients who underwent surgical repair due to flexor tendon injuries. The first group consisted of patients who underwent surgery without ultrasound guidance, while the second group included those whose repairs were performed with preoperative handheld high-resolution ultrasound guidance. The groups were compared in terms of demographic and clinical characteristics such as age, gender, injured hand, flexor zone, injured finger, and affected tendon. Surgical parameters, including mean operative time and type of anesthesia, were recorded. Postoperatively, functional outcomes were analyzed using Strickland, TAM and QuickDASH scores. Additionally, patient satisfaction, difficulty during physical therapy, postoperative pain and scar length were evaluated to determine statistically significant differences between the methods.