Şizofreni hastalarında NMDA reseptör alt birimlerinin karşılaştırılması
Comparison of NMDA receptor subunits in patients with schizophrenia
  1. Tez No: 669606
  2. Yazar: ŞENOL BAYRAM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İHSAN TUNCER OKAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Amaç: N-metil-D-aspartat reseptörünün (NMDAR), şizofreni ve diğer psikotik bozuklukların nörobiyolojisinde önemli rol oynadığı düşünülmektedir. Bu çalışmada şizofreni hastaları ile sağlıklı kontrol grubu arasında NMDAR alt birimlerinden GluN1 ve GluN2A'nın serum seviyelerinde fark olup olmadığı, serum seviyeleri ile şizofreni hastalarının semptomlarının şiddeti arasında ilişki olup olmadığı, GluN1 ve GluN2A reseptör alt birimlerinin şizofreni tanısında kullanılabilecek bir biyobelirteç olup olamayacağının belirlenmesi amaçlandı. Gereç ve Yöntem: SBÜ Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Psikiyatri Kliniğine başvuran, DSM 5 kriterlerine göre şizofreni tanısı konan, 84 tedavisiz şizofreni hastası (daha önce herhangi bir antipsikotik ilaç kullanımı olmayan ve halen kullanmayan), 55 akut alevlenme şizofreni hastası (daha öncesinde tedavisi oral antipsikotik olarak planlanmış ise en az 3 ay, depo antipsikotik olarak planlanmış ise en az 6 ay süresince antipsikotik kullanımı olmayan) ve 84 sağlıklı kontrol grubu oluşturuldu. Tüm katılımcılara sosyodemografik veri formu verildi, şizofreni grubuna Pozitif ve Negatif Semptomları Değerlendirme Ölçeği (PANSS) uygulandı ve tüm katılımcıların serum GluN1 ve GluN2A seviyelerinin ölçümü ELISA yöntemi ile yapıldı. Ölçümlerinin istatistiksel olarak anlamlı bir belirleyiciliğinin olup olmadığı ROC eğrisi altında kalan alan ve %95 güven aralıkları hesaplanarak araştırıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: The N-methyl-D-aspartate receptor (NMDAR) is thought to play an important role in the neurobiology of schizophrenia and other psychotic disorders. In this study, it was aimed to determine whether there is a difference between the serum levels of the NMDAR subunits GluN1 and GluN2A between the schizophrenia patients and the healthy control group, whether there is a relationship between the serum levels and the severity of the symptoms of schizophrenia patients, and whether a GluN1 and GluN2A receptor subunits can be used as a biomarker in the diagnosis of schizophrenia. Materials and Methods: 84 non-treated schizophrenia patients who had applied to the Psychiatry Clinic of SBU Ankara Numune Training and Research Hospital and had been diagnosed with schizophrenia according to DSM 5 criteria (with no previous antipsychotic medication use and still don't) and 55 acute exacerbation schizophrenia patients (without antipsychotic use at least three months before if the treatment was planned as oral antipsychotic and at least 6 months before if it was planned as repository antipsychotic ) and a healthy control group with 84 participants were created. All participants were given a sociodemographic data form. A Positive and Negative Symptom Rating Scale (PANSS) was applied to the schizophrenia group. And, serum GluN1 and GluN2A levels of all participants were measured by ELISA method. Whether there is a statistically significant determination of the measurements or not was investigated by calculating the area under the ROC curve and 95% confidence intervals.