Murgul (Göktaş)-Şavval Tepe yöresi florası
Flora of Murgul (Göktaş) Şavval Hill
  1. Tez No: 66961
  2. Yazar: GÖKHAN ABAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. Z. CEMAL ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
ÖZET Araştırma alam, bitki coğrafyası yönünden; Holarktik Bölgenin Avrupa-Sibirya flora alanının Colchis (Kolşik) kesiminde kalmaktadır. Bu çalışma Murgul (Göktaş)-Şavval Tepe yöresinin floristik içeriği ve yöredeki mevcut endemik ve relik bitki taksonlarını tespit etmek amacıyla yapılmıştır. Alanda, 268 adet bitki taksonu saptanmıştır. 8 adet Eğrelti ve 5 adet Açık Tohumlu bitkinin sistematiği Engler ve Davis'e göre yapılmıştır. Diğer 255 adet Kapalı Tohumlu bitkinin sistematiği ise Cronquist metoduna göre yapılmıştır. Alanda yayılışı çok sınırlı olan Ouercus pontica C. Koch türü tespit edilmiştir. Tespit edilen taksonlann floristik bölgeleri saptanabilenlerin %86'sı Euro-Siberian, %7'si Hyrcano-Euxine, %4'ü Mediterranean, %3'ü Irano-Turanian'dır. 268 adet taksonun 6 adeti endemik olup endemizm oranı %3 'tür. Araştırma alanında, A-8 karesi Murgul civan için yayılışı yeni olan 29 adet takson tespit edilmiştir. Anahtar Kelimeler : Flora, Avrupa-Sibirya, Öksin, Kolşik ve Murgul.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Flora of Murgul (Göktaş)-Şavval Hill The area under review is taken place in the Colchis province of Euro-Siberian floristic area of the Holarctic region. This study has been done to be determined the flora of Murgul (Göktaş)-Şavval Hill which has floristic composition, including endemic and relic taxa, as well. 268 plant taxa have been determined in the research area, 8 of these which are Ferns and 5 of these taxa which are Softwoods, both have been listed systematically according to Engler and Davis's methods other 255 taxa which are Hardwoods taxa were listed according to Cronquist's method. Quercus pontica C. Koch that is a relict species had been found in the area. Some taxa known their plant geography region could be ordered as follow : Flora region Percentage Euro-Siberian % 86 Hyrcano-Euxine % 7 Mediterranean % 4 Irano-Turanian % 3 6 plant taxa are endemic and their percentage is about 3 %. 29 new record were determined for A-8 Murgul square included in the research area. _ Key Words : Flora, Euro-Siberian, Euxine, Colchis and Murgul. V