Hamsi (Engraulis encrasicholus), istavrit (Trachurus mediterraneus) ve mezgitten (Merlangius merlangus) surimi üretimi
Surimi production from anchovy (Encraulis encrasicholus), horse mackerel {Trachurus mediterraneus) and whiting (Merlangius merlangus)
- Tez No: 66962
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEVİM KÖSE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Balıkçılık Teknolojisi, Fisheries Technology
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Balıkçılık Teknolojisi Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
ÖZET Bu çalışmada; Türk balıkçılık sektöründe önemli bir yere sahip olan hamsi, istavrit ve mezgitten surimi üretilmesi ve üretilen surimi örnekleri, dondurulduktan sonra total volatil baz (TVB-N), tiyobarbütirik asit (TBA), histamin, su ve kuru madde analizleri ile total bakteri sayımı yapılmıştır. Yapılan çalışmalar sonucunda; hamsi, istavrit ve mezgitten surimi üretilebileceği belirlenmiştir. Hamsi, istavrit ve mezgit surimilerinde depolama öncesi belirlenen % su değerleri sırası ile, % 76.98 ± 0.5, % 78.41 ± 0.8 ve % 76.71 ± 0.1 olarak gerçekleşmiştir. Her üç balıktan üretilen surimi örneklerinde % su miktarları, surimi için belirlenmiş kalite sınırlan içinde kalmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, the possibility of surimi production from anchovy, horse mackerel and whiting which have important place in the Turkish fishing industry was investigated. Total volatile bases (TVB-N), tiobarbutiric acid (TEA), histamine, moisture content, dry weight analysis and total bacteria counts were carried out in the samples before, after the surimi production and during the frozen storage in order to test the quality of the products. The results showed that it is possible to produce good quality surimi from anchovy, horse mackerel and whiting. In general, chemical and bacterial changes occurred during the frozen storage did not exceed acceptable values.