Kapatılmış maden sahalarındaki çevresel örneklerin spektroskopik yöntemlerle analizi
Analysis of environmental samples from abandoned mine sites using spectroscopic methods
- Tez No: 1017316
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA UMUT KONANÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Artvin Çoruh Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasında, Artvin ili Murgul ilçesinde yer alan ve geçmişte bakır izabe faaliyetlerinin yürütüldüğü Göktaş tesis çevresindeki toprakların çevresel kalitesi değerlendirilmiştir. Çalışmanın temel amacı, uzun yıllar süren madencilik ve izabe faaliyetlerinin toprak ortamında potansiyel toksik elementler (PTE'ler) açısından oluşturduğu kirlilik düzeyini, dağılımını ve olası kaynaklarını ortaya koymaktır. Bu kapsamda izabe tesisi çevresinden 0–10 cm derinlik aralığında 32 adet yüzey toprak örneği ile bir adet kontrol örneği alınmıştır. Toprak örneklerinin fizikokimyasal özellikleri; nem içeriği, pH, elektriksel iletkenlik,tuzluluk, tekstür ve kireç içeriği analizleri ile belirlenmiştir. Potansiyel toksikelementlerin (Cu, Cr, Cd, Pb, Mn, Ni, Zn, Fe ve Al) derişimleri ise US-EPA standartlarına uygun olarak mikrodalga destekli asit sindirimi sonrası ICP-OES yöntemiyle tayin edilmiştir. Analitik yöntemin doğruluğu ve güvenilirliği sertifikalım referans materyal kullanılarak yapılan validasyon çalışmalarıyla kontrol edilmiştir.Elde edilen element konsantrasyonlarının değerlendirilmesinde jeo-birikim indeksi(Igeo)ve zenginleşme faktörü (EF) gibi kirlilik indeksleri kullanılmıştır. Bu indeksler yardımıyla topraklardaki metal birikiminin derecesi belirlenmiş ve kirliliğin doğal ya da antropojenik kaynaklı olup olmadığı yorumlanmıştır. Ayrıca istatistiksel analizler aracılığıyla elementler arasındaki ilişkiler ve kirlilik üzerinde etkili olan temel faktörler ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
The present thesis is an evaluation of the environmental quality of soils in the vicinity of the Göktaş smelter, which is located in the Murgul district of Artvin province. Coppers melting activities were carried out at the site in the past. The primary objective of the present study is to ascertain the extent, distribution, and potential sources of contamination resulting from long-term mining and smelting activities, with respect to potentially toxic elements (PTEs) in the soil environment. For the purpose of this study, 32 surface soil samples were collected from a depth of 0–10 cm, as well as one control sample, from the vicinity of the smelter area.The physicochemical properties of the soil samples were determined, including moisture content, pH, electrical conductivity, salinity, texture, and lime content. The concentrations of potentially toxic elements (Cu, Cr, Cd, Pb, Mn, Ni, Zn, Fe, and Al) were measured by ICP-OES following microwave-assisted acid digestion in accordance with US-EPA standards. The accuracy and reliability of the analytical method were verified through validation studies using certified reference materials. In order to assess the measured element concentrations, the following pollution indices were applied: the geo-accumulation index (Igeo) and the enrichment factor (EF). These indices were utilised to ascertain the extent of metal accumulation in soils and to evaluate the origin of contamination, distinguishing between natural and anthropogenic sources. Furthermore, statistical analyses were conducted to identify relationships among the elements and to determine the main factors controlling soil contamination.The results indicate a significant enrichment of copper and certain heavy metals in thesoils surrounding the Murgul smelter, which is largely attributed to historical smeltingand mining activities. The findings demonstrate that former industrial operations have had a lasting impact on the quality of the region's soil, underscoring the importance of ongoing environmental monitoring.