Deneysel koku bozukluğu oluşturulmuş ratlarda koku eğitiminin (olfactory training) etkileri
Effects of olfactory training in rats with experimental olfactory dysfunction
- Tez No: 669660
- Danışmanlar: PROF. DR. NECMİ ARSLAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Amaç: Koku eğitimi, koku bozukluğu tedavisinde 2009 yılından itibaren kullanılan bir tedavi yöntemidir. Bu tedavinin hangi mekanizma ile iyileşme sağladığı bilinmemektedir. Çalışmamızda deneysel koku bozukluğu oluşturduğumuz ratlara koku eğitimi verilerek; koku eğitiminin olfaktor epitel ve bulbus düzeyinde kısa ve uzun dönem etkileri incelenerek koku bozukluğunun ve koku eğitiminin patofizyolojisine ışık tutulması amaçlanmaktadır. Gereç ve yöntem: Bu çalışmada; kontrol (n:16), koku eğitimi (n:16), koku bozukluğu oluşturulan (n:16) ve koku bozukluğu oluşturularak koku eğitimi verilen grup (n:16) olmak üzere 4 grup bulunmaktadır. Koku bozukluğu oluşturmak amacıyla 3. ve 4. gruba 0. günde metimazol uygulanmıştır. Koku eğitimi gruplarına sakrifikasyon tarihine kadar koku eğitimi verilmiştir. Ratlar 3., 10., 28. ve 90. günlerde gruplardan rastgele 4er rat seçilerek davranış testi ve elektrofizyolojik incelemeler yapıldıktan sonra sakrifiye edilerek immunhistokimyasal incelemeler yapılmıştır. Gruplar davranış testi, olfaktor epitel kalınlığı, anti-OMP+ hücre sayısı, olfaktor bulbus lokal alan potansiyel frekansları ve amplitüdleri açısından karşılaştırılmıştır. Bulgular: Gruplar arasında davranış testi süreleri açısından kıyaslama yapıldığında üçüncü günde 3. ve 4. grubun gıda bulma süreleri 1. ve 2. gruba göre istatiksel anlamlı yüksek saptanmıştır (p0,05). Epitel kalınlığı açısından sadece üçüncü günde 3. ve 4. grupta kontrol grubuna göre anlamlı fark saptanmıştır. Anti-OMP+ hücre sayısı açısından karşılaştırıldığında üçüncü günde 3. ve 4.
Özet (Çeviri)
Objective: Olfactory training is a treatment method which has been used since 2009. It is not known by which mechanism this treatment improves. In our study, by giving olfactory training to rats that we have created experimental olfactory dysfunction; It is aimed to shed light on the pathophysiology of olfactory dysfunction and olfactory training by examining the short and long term effects of olfactory training on the olfactory epithelium and bulbus levels. Material and method: There are 4 groups in the study: control (n: 16), olfactory training (n: 16), olfactory dysfunction group (n: 16), olfactory dysfunction and olfactory training group (n: 16). To create a olfactory dysfunction, methimazole was applied to groups 3 and 4 on day 0. Olfactory training groups were given olfactory training until the sacrification date. Rats were randomly selected from the groups on the 3rd, 10th, 28th, and 90th days. After behavioral testing was performed and electrophysiological examinations were realized, rats were sacrificed, by means of which immunohistochemical examinations were performed. The groups were compared in terms of behavioral testing, olfactory epithelial thickness, number of anti-OMP + cells, olfactory bulbus local area potential frequencies and amplitudes. Results: When comparing the behavioral test times between the groups, the third and fourth group food detection times were found to be statistically significantly higher than those of the 1st and 2nd groups (p 0.05). In terms of epithelial thickness, there was a significant difference only in the third and fourth groups compared to the control group on the third day.