Artırılmış gerçeklik ile çocuk hikaye kitabı tasarımı
Augmented reality children story book design
- Tez No: 669659
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İRFAN ŞİMŞEK
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
20. yüzyılda birçok farklı teknolojinin ortaya çıkması bilgi kaynaklarının dijital ortamda kullanımına olanak sağlamıştır. Eğitim intranet, internet, uzaktan eğitim, sanal gerçeklik ve artırılmış gerçeklik uygulamaları gibi çağın yeni teknolojik gelişmeleriyle birlikte farklı platformlar üzerinden de çeşitlenerek öğrencilerin öğrenme etkinlikleri konusunda farklı imkanlara kavuşmasını sağlamıştır. Gelişen bu yeni teknolojiler yeni nesilin yapısının da değişiklikliğe uğramasına neden olmuştur. Video, ses, animasyon, etkileşim, gibi geleneksel eğitim modeli içerisinde gerçekleştirilmesi mümkün olmayan birçok özellik AG teknolojileri ile birlikte mümkün hale gelmiştir. Birçok eğitim alanını etkileyen artılımış gerçeklik teknolojisi çocuk hikaye kitapları için de alternatif bir teknoloji kullanımı olarak yerini almaktadır. Bu çalışma Artırılmış Gerçeklik Çocuk Hikaye Kitabı Tasarımı konusunu kaynak tarama usulü ele almakta, aynı zamanda konuyla ilgili olarak uygulamalı bir proje ortaya koymaktadır. Tezin birinci bölümünde genel bir giriş niteliğindedir. İkinci bölümde gerçeklik türleri incelenerek artırılmış gerçeklik teknolojisi tarihinden kullanım alanlarına kadar detaylarıyla ortaya konulmaya çalışılmıştır. Üçüncü bölümde hikaye, artırılmış gerçeklik ve öğrenme arasındaki ilişkiler vurgulanarak konvansiyonel hikaye kitapları ile artırılmış gerçeklik hikaye kitapları arasındaki farklar gösterilmeye çalışılmıştır. Dördüncü bölüm artırılmış gerçeklik çocuk hikaye kitabı uygulama projesinin raporunu içermektedir. Beşinci bölümde ise veriler ışığında özetleme, yorumlama, değerlendirme ve önerilerin yer aldığı sonuç kısmı yer almaktadır. Anahtar Kelimeler : Artırılmış gerçeklik, hikaye, illüstrasyon, çocuk kitabı
Özet (Çeviri)
The emergence of many different technologies in the 20th century enabled the use of information resources in digital environment. Education has diversified over different platforms with the new technological developments of the age such as intranet, internet, distance education, virtual reality and augmented reality applications, allowing students to have different opportunities in learning activities. These developing new technologies also caused the structure of the new generation to change. Many features that cannot be realized within the traditional education model such as video, audio, animation, interaction, have become possible with AR technologies. Augmented reality technology, which affects many fields of education, takes its place as an alternative technology use for children's story books. This study deals with the topic of Augmented Reality Children's Story Book Design as a source scanning method, and also presents an applied project on the subject. It is a general introduction in the first chapter of the thesis. In the second chapter, it has been tried to reveal the types of reality from the augmented reality technology to the usage areas. In the third chapter, the differences between conventional story books and augmented reality story books are tried to be shown by emphasizing the relationships between story, augmented reality and learning. The fourth chapter contains the report of the augmented reality children's storybook application project. In the fifth chapter, there is a conclusion part with summarization, interpretation, evaluation and suggestions in the light of data. Key words : Augmented reality, story, illustration, children's book