Otoyollarda mühendislik ölçümleri
Engineering surveys on motorways
- Tez No: 66970
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜROL BANGER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeodezi ve Fotogrametri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
ÖZET Son yıllarda ülkemizde yapılmaya başlanan otoyollarda tünel inşaasında NATM (New Australian Tunnel Method) yöntemi kullanılmaktadır. Bu yöntem dünyanın bir çok ülkesinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Ülkemizde otoyollarda yapılmış olan viyadükler sadece otoyollarda değil gerektiği durumlarda devlet yollarında da kullanılmaktadır. Yapımı devam eden Tarsus - Adana - Gaziantep (TAG) otoyolunda ise dünyada da ender yerlerde bulunan özel viyadükler yapılmaktadır. Tünel ve viyadük inşaatlarında harita mühendislerinin de etkin olarak görev aldığı ölçüm ve aplikasyon işleri bu çalışmada incelenmiştir. Anahtar Kelimeler : NATM, Tünel, Viyadük, Özel Viyadük
Özet (Çeviri)
SUMMARY Engineering Surveys on Motorways. In our country, in recent years, the buildings of the tunnels at the motorways, NATM method is being used. This method is commonly used in the most parts of the world. In our country, not only the viaducts are built at the motorways, but also built at the state ways when necessary. At the TAG (Tarsus - Adana - Gaziantep) motorway, which its building is still go on, some special viaducts which are seen rarely in the world, are being consructed. In this study, the surveying and the aplication works which are effectively consisted of the surveying engineers have been discussed. Key words : NATM, Tunnel, Viaduct, Special Viaduct VI