Kredi derecelendirme kuruluşlarının bankalara verdiği notların banka hisse senedi değeri üzerindeki etkisi
The effects of credit ratings on banking stock prices
  1. Tez No: 669725
  2. Yazar: BERK SÜLEYMANOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF GÜNEREN GENÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Banking
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Finans Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sermaye Piyasası Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sermaye Piyasası Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Kredi derecelendirme kuruluşları tarafından açıklanan kredi notu, sermaye piyasaları ve hisse senedi piyasası nezdinde önemli bilgi kaynakları arasında yer almaktadır. Bireysel ve kurumsal yatırımcıların herhangi bir şirketin hisse senedine yapacağı yatırım kapsamındaki karar sürecinde, ilgili şirket hakkında kapsamlı bir finansal analiz gerçekleştiren kredi derecelendirme kuruluşlarının raporları dikkate alınmaktadır. Zira söz konusu raporlarda, derecelendirmeye tabi tutulan şirketin finansal performansı ve nihai olarak borç ödeme gücü çok geniş bir perspektifte analiz edilmektedir. Hisse senedi piyasasında oluşan fiyatlar üzerindeki temel etken işletmenin finansal performansı olmakla birlikte hisse fiyatlarını doğrudan ve dolaylı olarak etkileyen birçok faktör bulunmaktadır. Bu çerçevede araştırmada, kredi derecelendirme notu ile hisse fiyatları arasındaki ilişki analiz edilmiştir. Araştırmanın kapsamı, hisseleri BIST Bankalar endeksinde işlem gören 9 bankadan oluşmaktadır. Araştırmanın veri dönemi ise literatürdeki çalışmalar referans alınarak 9 yıllık bir periyod belirlenmiş ve 2011-2019 dönemi esas alınmıştır. Konuya ilişkin literatürde gerçekleştirilen araştırmaların önemli bir kısmında“Olay Çalışması”(Event Study) yönteminin kullanılması ve literatüre bu konuda katkı sağlamak amacıyla panel veri yöntemi tercih edilmiştir. Bu çerçeve araştırmada kredi derecelendirme notu açıklamasının 20 gün öncesi ve sonrasını kapsayan 41 günlük zaman diliminde hisse fiyatlarının hareketi analize tabi tutulmuştur. 9 bankaya ait toplam 43 olayın incelendiği ve Dumitrescu-Hurlin panel nedensellik testinin gerçekleştirildiği araştırma sonucunda, kredi derecelendirme notu ile hisse fiyatları arasında anlamlı ve pozitif bir ilişki tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The credit rating announced by credit rating agencies is among the important sources of information on capital markets and stock markets. In the decision process within the scope of the investment to be made by individual and institutional investors in the stock of any company, the reports of credit rating agencies that conduct a comprehensive financial analysis on the relevant company are taken into account. This is because, in these reports, the financial performance and ultimately the solvency of the company subject to rating are analyzed in a very broad perspective. Although the main factor on the prices formed in the stock market is the financial performance of the company, there are many factors that affect stock prices directly and indirectly. In this framework, the relationship between credit rating and stock prices was analyzed. The scope of the research consists of 9 banks whose shares are traded in the BIST Banks index. The data period of the study was determined with reference to the studies in the literature, and a period of 9 years was determined and the period 2011-2019 was taken as a basis. Panel data method was preferred in order to use the“Event Study”method and to contribute to the literature on this subject in most of the studies conducted in the literature on the subject. In this framework, the movement of stock prices in a 41-day period covering 20 days before and after the announcement of the credit rating was analyzed. As a result of the research, in which a total of 43 events belonging to 9 banks were examined and Dumitrescu-Hurlin panel causality test was performed, a significant and positive relationship was found between the credit rating score and stock prices.