Acil servise iskemik serebrovaskuler hastalık nedeni ile başvuran hastaların prognozlarının belirlenmesinde monosit / yüksek yoğunluklu lipoprotein- kolesterol oranının kullanımı
Use of monocyte / HİGH-density lipoprotein-cholesterol ratio in determining the prognosis of patients presenting to the emergency department with ischemic cerebrovascular disease
  1. Tez No: 669726
  2. Yazar: KÜBRA TERZİOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP ÇAKIR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, İlk ve Acil Yardım, Neurology, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Amaç: Çalışmamızda Acil servise SVH nedeni ile başvuran hastaların prognozlarının belirlenmesinde hızlı, ucuz ve acil servis kliniğinde de kolayca hesaplanabilecek bir parametre olan monosit-yüksek yoğunluklu lipoprotein-kolesterol oranının kullanının etkiniliğinin araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Araştırmamız; Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Acil Servisinde yapılmış prospektif bir çalışmadır. Çalışmamıza iskemik inme semptomları ile acil servise başvuran hastalar arasından dışlama kriterleri uygulandıktan sonra geriye kalan hastalar dahil edildi. Çalışmaya alınan hastaların demografik özellikleri, vital bulguları, hastaneye başvuru süreleri, başvuru semptomları, EKG özellikleri, kan parametreleri, MHR değerleri, hastanede kalış süreleri ve hastane içi mortalite oranları kaydedildi. Elde edilen verilen IBM SPSS 20 programı ile analiz edildi. Bulgular: Çalışma süresi boyunca çalışmaya, dışlama ve dahil etme kriterleri uygulandıktan 112 hasta dahil edildi. Çalışmaya alınan hastaların %57,14'ü kadın cinsiyetteydi. Çalışmaya alınan hastaların yaş için ortalama değeri 69,74±11,14'tü. Hastaların %85,7'si eve taburcu olurken %14,2'sinin hastane içi mortal seyrettiği görüldü.
Özet (Çeviri)
Objective: In our study, it was aimed to investigate the effectiveness of using the monocyte-high-density lipoprotein-cholesterol ratio, which is a fast, inexpensive and easily calculated parameter in the emergency department, in determining the prognosis of patients who applied to the emergency department due to CVD. Materials and Methods: Our research; This is a prospective study conducted in the Emergency Department of Atatürk University Medical Faculty Hospital. Patients who were admitted to the emergency department with ischemic stroke symptoms after the exclusion criteria were applied, were included in our study. Demographic characteristics, vital signs, hospital admission times, admission symptoms, ECG characteristics, blood parameters, MHR values, length of hospital stay and in-hospital mortality rates of the patients included in the study were recorded. The obtained data was analyzed with IBM SPSS 20 program. Results: The 112 patients were included after the exclusion and inclusion criteria were applied. The median age was 69,74±11,14 years and 64 (57,14%) subjects were females. The rate of patients discharged home was 85,7%. It was observed that 14.2% of them were mortal in the hospital.