Problemli ı̇nternet kullanımı, psı̇kolojı̇k esneklı̇k süreçlerı̇ ve yaşam doyumu ı̇lı̇şkı̇sı̇
Relationship among problematic internet use, psychological flexibility processes, and life satisfaction
  1. Tez No: 669730
  2. Yazar: ESRA ÇİÇEK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HASAN TURAN KARATEPE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İbn Haldun Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Problemli internet kullanımı; çevrimiçi faaliyetlerde kontrolün yitirilmesi ve internetin hedeflenenden daha uzun süre ve net bir amaç olmaksızın kullanılmasını ifade eder. Bu araştırmanın amacı, üniversite öğrencilerinde problemli internet kullanımı, psikolojik esneklik süreçleri ve yaşam doyumu ilişkisini incelemektir. Araştırmanın örneklemi, 18-35 yaşları arasında 218 üniversite öğrencisinden oluşmaktadır. Katılımcılara, Demografik Bilgi Formu, Problemli İnternet Kullanımı Ölçeği (PİKÖ), Kabul ve Eylem Formu-II (KEF-II), Bağlamsal Benlik Ölçeği (BBÖ), Değer Odaklı Yaşam Ölçeği (DOYÖ) ve Yetişkin Yaşam Doyumu Ölçeği (YYDÖ) uygulanmıştır. Veriler Spearman korelasyon analizi, Mann Whitney U testi, Kruskal Wallis-H testi ve bootstrap tekniğini temel alan regresyon analizi aracılığıyla analiz edilmiştir. Analizden elde edilen bulgular, kadın katılımcılarda problemli internet kullanımının ve yaşantısal kaçınma düzeyinin anlamlı derecede fazla olduğunu göstermektedir. Korelasyon analizi bulgularına göre, problemli internet kullanımı ile kabul, bağlamsal benlik ve yaşam doyumu arasında negatif yönde anlamlı ilişkiler bulunmaktadır. Ayrıca, yaşam doyumu ile kabul, bağlamsal benlik, değerlerle temas ve değer odaklı eylemler arasında pozitif yönde anlamlı ilişkiler mevcuttur. Aracı değişken analizi bulguları, problemli internet kullanımı ve yaşam doyumu ilişkisinde kabul ve bağlamsal benliğin aracı etkisinin bulunduğunu göstermektedir. Elde edilen bulgular, literatürde yer alan çalışmalar ışığında tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Problematic internet use; it refers to the loss of control in online activities and the use of the internet for longer than intended and without a clear purpose. The aim of this study is to examine the relationship between problematic internet use, psychological flexibility processes and life satisfaction among university students. The sample of the study consists of 218 university students between the ages of 18-35. Demographic Information Form, Problematic Internet Use Scale (PIUS), Acceptance and Action Form-II (KEF-II), Self-as-Context Inventory (SACI), Value-Oriented Life Scale (VOLS) and Adult Life Satisfaction Scale (ALSI) were administered to the participants. The data were analyzed by Spearman correlation analysis, Mann Whitney U test, Kruskal Wallis-H test and regression analysis based on bootstrap technique. The findings show that the problematic internet use and the level of experiential avoidance are significantly higher in female participants. According to correlation analysis findings, there are significant negative relationships between problematic internet use and acceptance, self-as-context and life satisfaction. In addition, there are significant positive relationships between life satisfaction and acceptance, self-as- context, contact with values, and value-oriented actions. The mediator variable analysis findings show that acceptance and self-as-context have a mediator effect in the relationship between problematic internet use and life satisfaction. The findings obtained were discussed in the light of the studies in the literature.