Bilişsel dikkat kilitlenmesi sendromu, psikolojik esneklik, problemli internet kullanımı ve psikolojik belirtiler arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relation among cognitive attentional syndrome (Cas), psychological flexibility, problematic internet use, and psychological symptoms
  1. Tez No: 856442
  2. Yazar: RABİA KARAKUŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EYYÜP ÖZKAMALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikolojik Danışma ve Rehberlik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu araştırmanın amacı üniversite 4. Sınıf öğrencilerindeki problemli internet kullanımı, psikolojik belirti, bilişsel dikkat kilitlenmesi ve psikolojik esneklik kavramları arasında anlamlı bir ilişki olup olmadığını ortaya çıkartmaktır. Çalışmanın verileri 2022-2023 eğitim öğretim yılının güz döneminde Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi'nde okuyan 6 fakültede öğrenime devam eden 413 4. Sınıf öğrencisinden elde edilmiştir. Veriler elde edilirken“Kişisel Bilgi Formu”,“Bilişsel Dikkat Kilitlenmesi Sendromu Ölçeği (CAS-1)”,“Kabul ve Eylem Formu-2”,“Problemli İnternet Kullanım Ölçeği”ve“Kısa Semptom Envanteri”kullanılmıştır. Verilerin analizi yapılırken t testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA), Bonferroni testi, Games-Howell testi, ölçeklerin karşılaştırılması için Pearson Korelasyon katsayısı kullanışmış olup Problemli İnternet Kullanımının ve Bilişsel Dikkat Kilitlenmesi Semptomunun Kısa Semptomlar üzerine etkisinde Kabul Eylemin aracılık rolü yol analizi ile incelenmiştir. Araştırma bulgularına göre bilişsel dikkat kilitlenmesi sendromu, psikolojik esneklik, problemli internet kullanımı ve psikolojik belirtiler arasında istatistiksel anlamda pozitif yönlü bir ilişkinin olduğu bulunmuştur. Ayrıca problemli internet kullanımı ve bilişsel dikkat kilitlenmesinin psikolojik belirtiler üzerindeki etkisinde psikolojik esnekliğin kısmi aracı rolüne sahip olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The objective of the research is finding out whether there is a relation among problematic internet use of the final year undergraduate students, psychological symptoms, cognitive attentional syndrome (CAS), and psychological flexibility or not. The data of the research were obtained from 413 final year undergraduate students at 6 different departments in Osmaniye Korkut Ata University in the Fall Term of the 2022-2023 Academic Year. In the course of obtaining the data,“The Form of Personal Information”,“The Scale of Cognitive Attentional Syndrome (CAS-1)”,“The Form of Acceptance and Action 2”,“The Scale of Problematic Internet Use”, and“The Inventory of Short Symptom”were used. Whilst the data was being analyzed, T-Test, One-Way Analysis of Variance (ANOVA), Bonferroni Test, and Games Howell Test were used. Pearson Correlation Coefficient was used in order that the scales were compared. The intermediary role of acceptance action in the effect of problematic Internet use and cognitive attentional symptom on short symptoms was examined by path analysis. According to the research findings, it has been found out that there is a positive correlation among cognitive attentional syndrome, psychological flexibility, problematic internet use, and psychological symptoms statistically. Additionally, it has been identified that psychological flexibility has a partial intermediary role in the effect of problematic internet use and cognitive attentional symptom on psychological symptoms.