Tek taraflı septum deviasyonlarında mukosilier hızda meydana gelen değişiklikler
Changes occurring in the nasal mucociliary transport in patients with one-sided septum deviation
  1. Tez No: 669761
  2. Yazar: GÖKHAN AKGÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜR YİĞİT, PROF. DR. BURHAN DADAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Mukozanın, üst solunum yollarının en önemli yapısı olduğu bilinmektedir. Bu bölgenin patolojileri ya mukozanın primer etkilenmesi yada çeşitli sebeblerden dolayı mukozanın sekonder etkilenmesi sonucu ortaya çıkmaktadır. Mukozadaki değişiklikleri tespit etmek zordur ve genellikle sonuçlara göre fikir edinilir. Bu çalışmanın amacı, nazal bölgenin en sık patolojilerinden biri olan septum deviasyonlarında mukosilier hızdaki meydana gelen değişikliklerin tespiti ve sakkarin testinin doğruluğunun araştırılmasıdır. Çalışma Nisan 2002-2003 tarihleri arasında Şişli Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi 2. Kulak Burun Boğaz servisinde 20 çalışma ve 20 kontrol grubunun her 2 bumuna olmak üzere toplam 80 burun boşluğuna yapılmıştır. Yaş dağılımları 16 ile 51 arasında değişmekte olup ortalama yaş 27,62 ± 7,46 bulunmuştur. Grupların yaş ve cinsiyet dağılımları istatistiksel olarak anlamlı farklılık göstermemekte olup (p>0,05), seçilen grupların homojen• dağılım gösterdiği saptanmıştır. Olguların 24'ü (%60) erkek 16'sı (% 40) bayandı. Çalışma grubundaki olgular, endoskopik bakı ve rinomanometriyle tespit edilen C- benzeri önden arkaya tek taraflı deviasyonlardan seçildi. Spur tarzında, S­ şeklinde, tek taraflı minör deviasyonlar ve çift taraflı deviasyonlar çalışmaya dahil edilmedi. Çalışmanın sonucunda naza! resistansın ve mukosilier hızın tek taraflı burun deviasyonlu olgularda, her iki naza! kavitenin birbirlerini kompanse ederek total değerleri normal sınırlarda tuttuğu görülmüştür. Sakkarinin doğruluk oranları ise sağlıklı olgularda% 82.5 ve deviasyonlu olgularda %75 olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
It is known that the mucosa is the most important structure of the upper respiratory tract. The pathologies of this region arise as a result of either the primary effect of the mucosa or the secondary effect of the mucosa for various reasons. Changes in the mucosa are difficult to detect and are usually judged by the results. The aim of this study is to determine the changes in mucociliary velocity in septum deviations, which is one of the most common pathologies of the nasal region, and to investigate the accuracy of the saccharin test. The study was carried out between April 2002-2003 in Şişli Etfal Training and Research Hospital 2nd Ear Nose and Throat Service, in a total of 80 nasal cavities, 20 of which were in each of the 2 noses of the study group and 20 of the control group. Age distributions ranged from 16 to 51, with a mean age of 27.62 ± 7.46 years. The age and gender distributions of the groups did not differ statistically significantly (p>0.05), and it was determined that the selected groups had a homogeneous• distribution. Twenty-four (60%) of the cases were male and 16 (40%) were female. Cases in the study group were selected from C-like anterior to posterior unilateral deviations detected by endoscopic examination and rhinomanometry. Spur style, S-shaped, unilateral minor deviations and bilateral deviations were not included in the study. As a result of the work, naza! In cases with unilateral nasal deviation of resistance and mucociliary velocity, both nasal! It was observed that the cavity kept the total values within normal limits by compensating each other. Accuracy rates of saccharin were determined as 82.5% in healthy cases and 75% in cases with deviation.