Öğrenci merkezli strateji, yöntem ve tekniklerin ilkokul öğrencilerinin matematik başarısına etkisi: Sistematik derleme ve meta-analiz
The effect of student-centered strategies methods and techniques on the mathematical success of primary school students: Systematic review and meta-analysis
  1. Tez No: 669778
  2. Yazar: HAKAN ULUM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SONGÜL TÜMKAYA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 250
Özet
Bu araştırmanın genel amacı, ilkokul matematik derslerinde kullanılan öğrenci merkezli strateji, yöntem ve tekniklerin matematik dersindeki akademik başarıya etkisini konu edinen deneysel çalışmaları sentezlemektir. Senteze birincil araştırmaların dâhil edilmesine ilişkin belirli ölçütler kullanılmıştır. Tarama sonucunda 63 çalışma araştırmaya dâhil edilmiştir. Toplam örneklem büyüklüğü 4835'dir. Araştırmada kodlama protokülünün güvenirliği“kodlayıcılar-arası güvenirlik”hesaplanarak iki aşamada sağlanmıştır. Güvenirlik (AR) 0.88 olarak hesaplanmıştır ve yeterli görülmüştür (AR>.80). Araştırmanın geçerliği; yayın yanlılığı ve birincil çalışmalardaki kalite değerlendirmesi, dil yanlılığı, zaman gecikmesi yanlılığı ve veritabanı yanlılığı ile sağlanmıştır. Yanlılığa rastlanmamıştır. Çalışmanın sistematik derleme bölümünde veriler betimsel analize tabi tutulmuştur. Meta-analiz sonuçları, öğrenci merkezli strateji yöntem veya tekniklerin geleneksel öğretim yöntemlerinden daha etkili olduğunu göstermektedir. 63 çalışmadan ortaya çıkan 66 etki büyüklüğü rastgele etki modeli altında analiz edildiğinde, etki büyüklüğü 0.787 olarak hesaplanmıştır. Ulaşılan genel etki değeri çeşitli sınıflandırmalara göre geniş ve orta düzeyde etkiyi göstermektedir. Moderatör değişkenler analizlerinde uygulama yaklaşımı moderatörü dışındaki uygulama süresi, yayın türü, veritabanı, sınıf düzeyi, kullanılan ölçek, okula başlama yaşı, ülke, örneklem sayısı moderatörleri için anlamlı farklılık bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this research is to synthesize the experimental studies which refer to the effect of student-centred strategies, methods and techniques used in primary school mathematics lessons on academic achievement in mathematics. Certain criteria were used for the inclusion of primary research studies in the synthesis. 63 studies were included in the study as a result of the review. The total sample size is 4835. The reliability of the coding protocol in the study was achieved in two stages by calculating the“inter-coder reliability”. The reliability (AR) was calculated as 0.88 and was considered sufficient (AR> .80). The publication bias was checked using five different tests and no bias was found out. In the systematic review part of the study, the data were subjected to descriptive analysis. Meta-analysis results show that student-centred strategy methods or techniques are more effective than traditional teaching methods. When 66 effect sizes from 63 studies were analyzed under the random effect model, the effect size was calculated as 0.787. The overall impact value attained indicates a wide and medium level of impact according to various classifications. In the analysis of moderator variables, no significant difference was found for the moderators of the implementation approach, the duration of the application, the type of publication, the database, the grade level, the scale used, the age of starting school, the country, and the sample size.