Stresin bireysel performans üzerine etkileri
Effects of stress on individual performance
- Tez No: 669787
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZKAN ÜNVER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ufuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Stres, bireylerin yaşamlarının her aşamasında karşılaştıkları ve olumlu ya da olumsuz biçimde etkilendikleri önemli bir olgudur. Bireyin, fiziki ve sosyal çevre yoluyla maruz kaldığı olumsuz koşullar nedeniyle bedensel ve psikolojik kapasitesinin üzerinde gösterdiği çabaya 'stres' adı verilir (D. Cüceloğlu, 1991, s:321). Günümüzde iş dünyasının rekabeti, hızlı karar zorunluluğu, iletişim sorunları, zorlanmalara neden olmaktadır. Çağdaş yaşam bir çok kolaylık sağlamakla birlikte bir çok zorluğu da içinde barındırmaktadır. Yüksek düzeyde baskı, yaşam biçimi ve gerçeği olmuştur. Stres günlük yaşantımızın önemli bir parçası haline gelmiştir. Strese uygun karşılık verme, çok özel fiziksel, zihinsel, duygusal dengeyi zorunlu kılar. Örgütler, stresle baş etmek için büyük çaplı mücadele vermektedir. Çalışanlar tarafından deneyimlenen organizasyonel ve bireysel stres, ciddi derecede zarara yol açmaktadır. Günümüzde çalışanların ihtiyaçlarının karşılanması ve beklentilerinin tatmin edilmesiyle motive olduklarının bilincinde olan şirketler daha iyi bir performans sergilemektedirler. Performans, bir işi yapan bireyin, neyi başarabildiğinin miktar ve kalite açısından ifadesidir. Örgütlerin başarısı, çalışanların başarısına bağlıdır. Çalışanların performansının yüksek olması, örgütün performansını da yükselteceğinden, örgütlerin performansı ile çalışanların performansı arasında pozitif korelasyon olduğunu söylemek mümkündür. Bu çalışmada sağlık çalışanlarının performanslarını nelerin etkilediğini, stres altında olduklarında neler hissettiklerini ve nasıl davranış sergilediklerini belirlemek amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Stress is an important phenomenon that individuals encounter at every stage of their lives and are affected positively or negatively.“Stress”is the effort that an individual makes over her physical and psychological capacity due to the negative conditions she is exposed to through the physical and social environment (D. Cüceloğlu, 1991, s:321). Nowadays the competition of the business world, the obligation to make quick decisions, communication problems cause difficulties. Contemporary life provides a lot of convenience, but also contains many difficulties. There has been a high level of pressure, lifestyle and reality. Stress has become an essential part of our daily life. Appropriate response to stress requires a very special physical, mental, emotional balance. Organizations struggle massively to cope with stress. Organizational and individual stress experienced by employees causes serious damage. Today, companies that are aware that they are motivated by meeting their employees' needs and satisfying their expectations perform better. erformance is the expression of what an individual doing a job can achieve in terms of quantity and quality. The success of organizations depends on the success of the employees. Therefore the high performance of the employees will increase the performance of the organization, it is possible to say that there is a positive correlation between the performance of the organizations and the performance of the employees. In this study, it was aimed to determine what affects healthcare professionals' performance, what they feel when they are under stress and how they behave exposure to stress.