Sağlık işletmelerinde örgütsel stresin işgücü performansıyla etkileşiminin incelenmesi
Studying the effects of organizational stress on the performance of workforce in the health-care institutions
- Tez No: 227065
- Danışmanlar: PROF. DR. BERNA TANER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Dünya Sağlık Örgütü'nün tanımına göre sağlık; sadece hastalık veya sakatlık halinin olmayışı değil, bedensel, ruhsal ve sosyal yönden tam bir iyilik halidir. Sağlık tanımı kapsamındaki hizmetleri üreten günümüzün en karmaşık işletmelerinden olan hastanelerde çalışan sağlık çalışanlarının kendi beden ve ruh sağlıklarının yerinde olması, verilecek sağlık hizmetlerinin bütünlüğü ve etkililiği açısından büyük önem taşımaktadır.Sağlık çalışanlarını etkileyen, işgücü performanslarında değişikliklere sebep olan en önemli faktörler arasında stres yer almaktadır. İşletmelerin başarısının doğrudan bağlı olduğu işgören performansı üzerinde stresin yarattığı olumsuz etkileri ortadan kaldırmak; örgütsel stres nedenlerinin belirlenmesi ve çözüm yollarının bulunması ile mümkün olabilecektir. Bu çalışma ile sağlık işletmelerinde örgütsel strese neden olan bireysel, örgütsel ve genel çevresel faktörler ele alınarak, bunların sağlık çalışanlarının işgücü performansı üzerine etkilerinin incelenmesi ve örgütsel stres faktörlerine bağlı olarak ortaya çıkan düşük performansı arttırmaya yönelik stratejilerin araştırılması amaçlanmıştır.Bu tez çalışmasında, örgütsel stres, örgütsel stresi yaratan faktörler ve örgütsel stresin yarattığı sonuçlar, performans ve işgücü performansına etki eden unsurlar, düşük performansı arttırmaya yönelik stres yönetimi uygulamaları ve sağlık işletmelerinde örgütsel stresin işgücü performansına etkilerini incelemeye yönelik İzmir ili sınırları içerisinde hizmet vermekte olan dört farklı diş tedavi merkezinde çalışan toplam 121 diş hekimi ile yapılan alan çalışması ve araştırma sonuçları ile sonuca yönelik öneriler yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
According to the definition of World Health Organization, health is a state of complete physical, mental and social well-being and not merely the absence of disease or infirmity. The physical and mental health conditions of the health-care employees who produce the services under the scope of the health description and work in the hospitals wherein one of the most sophisticated organizations today, are extremely vital with regard to the integrity and efficiency of the health services to be offered.Stress is one of the most significant factors that effect health-care employees and cause fluctuations in their relative work performances. Eliminating the negative effects caused by stress on the performance of health-care employess to whom the success of an organization is directly linked, would be possible if and only if the sources of organizational risks could be precisely figured out and solved appropriately. In this research, it?s aimed to estimate the individual, organizational, and environmental factors of which organizational stress stems from in the health-care institutions and study their effects on the performance of health-care employess as well as developing strategies so as to improve the lower performance levels which are driven by the organizational stress factors.This thesis study includes some demiss conclusions, and suggestions derived from a field study which is conducted together with 121 dentists working in four different active dental care centers located within İzmir and focused on such subjects like the organizational stress, the factors which produce organizational stress, the possible consequences of the organizational stress, the elements which effect workforce performance and overall performance negatively, the stress management practices which would improve the lower performance, and the effects of organizational stresses on the workforce performance in the health-care institutions.