Duygusal istismar ile yeme tutumu arasındaki ilişki
The relationship between emotional abuse and eating attitude
  1. Tez No: 669791
  2. Yazar: MERVE ÇAVUŞOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İSHAK SAYĞILI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Çalışmanın amacı duygual istismar ile yeme tutumu arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Duygusal istismar ile yeme tutumu arasındaki ilişkinin incelenmesinin daha sonra yapılacak olan çalışmalara katkı sağlayabileceği düşünülmektedir. Bu araştırmanın örneklemin toplamını oluşturan İstanbul Gelişim Üniversitesi öğrencilerine Algılanan Duygusal İstismar Ölçeği ve Yeme Tutumu 40 Testi uygulanmıştır. Araştırmacı tarafından katılımcıların bilgilerini toplamak amacıyla oluşturulan sosyodemografik veri formu kullanılmıştır. Araştırmanının örneklem grubu 318 öğrenciden oluşmaktadır. Araştırma sonucunda elde edilen bulgular SPSS 24 (Statistical Package for Social Sciences) programında analiz edilmiştir. Verileri değerlendirilirken yüzde, ortalama, standart sapma gibi tanımlayıcı iststistiksel metodlar kullanılmıştır. Verileri incelenirken ANOVA, Kruksal Wallis H Test, Bağımsız Gruplar t-test, Welch, Tamhane't2 kullanılmıştır. Araştırma dahilinde sosyodemografik veri formunu ve anket sorularını 255'i (%80,2) kadın ve 63 (%19,8) erkek olmak üzere toplamda 318 katılımcı ile çalışılmıştır. Algılanan duygusal istismar ölçek puanının, yeme tutumu testinin şişmanlık kaygısı ve sosyal baskı alt boyutları ile anlamlı bir ilişkiye sahip olduğu saptanmıştır. Bireylerin duygusal istismar düzeyleri arttıkça yeme tutumlarının kötüleştiği belirlenmiştir. Yeme tutumu ölçeği ile algılanan duygusal istismar ölçek puanlarının psikiyatrik tanıya sahip katılımcılarda, psikiyatrik tedavi alan katılımcılarda ve tıbbi rahatsızlığı bulunan katılımcılarda yüksek olduğu belirlenmiştir. Demografik değişkenler açısından duygusal istismar ve yeme tutumu arasındaki ilişki değerlendirilmiştir. Değerlendirme soncunda elde edilenler bulgular kısmında aktarılmıştır. Sonuçta literatürdeki benzer araştırmalar tartışılmış ve gelecek çalışmalar için çeşitli önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the relationship between emotional abuse and eating attitudes. The examination of this relationship between emotional abuse and eating attitudes is considered to be quite contributive by means of future studies. Perceived Abuse Scale and Eating Attitudes 40 test is conducted among the İstanbul Gelişim University students who construct the sample of this research. Sociodemographic data form is used by the researcher in order to collect the information of participants. Sample group of the research consists of 318 students. The indications which resulted from the study are analyzed within SPSS 24 (Statistical Package for Social Sciences) programme. While evaluating the data, descriptive statistical methods such as percentage, mean and standard deviation are used. ANOVA, Kruskal Wallis H Test, Independent t-test, Welch and Tamhane't2 are used in order to assess the data. Within the research, sociodemographic data form and survey questions are carried out among 318 participants which consists of 255 woman (%80,2) and 63 man (%19,8). It is detected that; the perceived emotional abuse scale score is meaningly related to eating attitudes test's sub-dimensions fatness concern and social pressure. As the emotional abuse level of individuals increase, it is observed that the eating attitudes get worse. The participants whose eating attitude scores and perceived emotional abuse scale scores are high, are detected to be the participants who are psychiatrically diagnosed, who receive psychiatric treatment and who have medical illnesses. The relationship between emotional abuse and eating attitudes are elaborated by means of demographic variables. The results of assessment are remarked in the findings section. Consequently, the similar researches in the literature are discussed and various suggestions for future studies are mentioned.