An investigation into speaking performance: The role of vocabulary knowledge and student perceptions
Konuşma performansının kelime bilgisi ve öğrenci algıları üzerindeki rolü
- Tez No: 669792
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışma, kelime bilgisi ve konuşma performansı arasındaki ilişkiyi araştırmayı amaçlamaktadır. Bu amaca ulaşmak için, Ortak Avrupa Dil Referans Çerçevesi'ne (CEFR) dayalı B1 seviyesi olan 57 öğrenci çalışmaya katılmıştır. Katılımcılar, Türkiye'nin Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde bir devlet üniversitesinde yoğun bir İngilizce Dil Öğrenme Programında öğrenim görmektedirler. Bu çalışmada Karma yöntem araştırma tasarımı uygulanmıştır. Veriler, Üretken Kelime Seviyeleri Testi (PVLT), Sesbilimsel Kelime Bilgisi Testi (A-Lex), Konuşma Performansı Testi (SPT) ve sözlü görüşmeler aracılığıyla toplanmıştır. Sonuçlar, kelime bilgisinin iki boyutunun (üretimsel ve sesbilimsel kelime bilgisi) konuşma performansı ile önemli ölçüde ilişkili olduğunu göstermektedir. Çoklu regresyon analizi, hem üretken hem de fonolojik kelime bilgisinin konuşmadaki varyansın % 32'sini açıkladığını ortaya koymuştur. Nitel bulgular, katılımcıların kelime bilgisini konuşma performansının temel unsurlarından biri olarak gördüklerini ortaya çıkarmıştır. Ayrıca, katılımcıların çoğu sözlü görüşmelerde kelime bilgisinin konuşma performanslarını etkilediklerini belirtmişlerdir. Sonuç olarak bu çalışma kendi araştırma bağlamında, kelime bilgisinin konuşma performansında önemli bir rol oynadığını kanıtlamıştır. Bu bulgulara dayanarak, ileriki çalışmalar için çıkarımlar ve İngilizce'nin yabancı dil olarak öğretimine yönelik öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The current study set out to explore the relationship between vocabulary knowledge and speaking performance. In order to achieve this goal, 57 B1 level students, based on the Common European Framework of Reference for Languages (CEFR), were recruited. The participants were studying in an intensive English Language Learning Program at a state university in Southeastern Turkey. A mixed-methods research design was utilized. The data were collected through Productive Vocabulary Levels Test (PVLT), AuralLex (A-Lex), Speaking Performance Test (SPT), and interviews. The results show that the two dimensions of vocabulary knowledge (productive and phonological vocabulary knowledge) are significantly correlated with speaking performance. Multiple regression analysis indicates that both productive and phonological vocabulary knowledge explains 32% of the variance in speaking performance. Qualitative findings revealed that the participants consider vocabulary knowledge as one of the essential elements of speaking performance. Besides, most of them stated that vocabulary knowledge influences their speaking performance in the individual interviews. As a result, the present study proved the significant role of vocabulary knowledge in speaking performance in its research context. Based on these findings, implications for teaching English as a foreign language and recommendations for further studies are given.