Duygusal ihmal ve duygusal istismar ile bozulmuş yeme tutumları arasında aleksitiminin aracı rolü
The mediating role of alexithymia between emotional neglect and emotional abuse and disordered eating attitudes
- Tez No: 864144
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SİNEM CANKARDAŞ NALBANTÇILAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: BEYKOZ ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışmada duygusal ihmal ve duygusal istismar ile bozulmuş yeme tutumları arasındaki ilişki ve bu ilişkide aleksitiminin aracı rolü incelenmiştir. Araştırmanın örneklemini Türkiye'de hali hazırda herhangi bir devlet veya vakıf üniversitesinde, farklı bölümlerde lisans veya yüksek lisans öğrenimi gören 18 yaş üstü 351 öğrenci (255 kadın, 96 erkek) oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemi kolay ulaşılabilir örnekleme yöntemi ile seçilmiş ve katılımcılara“Demografik Bilgi Formu”,“Çocukluk Çağı Travmaları Ölçeği”,“Yeme Tutum Testi Kısa Formu-26”ve“Toronto Aleksitimi Ölçeği”uygulanmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgular SPSS programı ile analiz edilmiştir. Duygusal ihmal ve duygusal istismar, yeme tutumu ve aleksitimi değişkenleri arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla Pearson Korelasyon analizi kullanılmıştır. Aleksitiminin aracılık etkisini görmek amacıyla ise Basit Doğrusal Regresyon analizi ve Çoklu Doğrusal Regresyon analizi kullanılmış, aracılık etkisinin anlamlılığını tespit etmek için ise Sobel testi yapılmıştır. Yapılan analizler sonucunda, duygusal ihmal ve duygusal istismar, yeme tutumu ve aleksitimi arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Aracılık etkisini incelemek amacıyla yapılan analizler sonucunda ise, duygusal ihmal ve duygusal istismar ile bozulmuş yeme tutumları arasındaki ilişkide aleksitiminin kısmi aracı etkisinin olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, the relationship between emotional neglect and emotional abuse and disordered eating attitudes and the the mediating role of alexithymia in this relationship were examined. The sample of the study consists of 351 (255 women, 96 men) undergraduate or graduate students over the age of 18 who are studying at any university in Turkey. The sample of the study was formed by the easily accessible sampling method and Demographic Information Form, Childhood Trauma Questionnaire, Eating Attitudes Test-26 and Toronto Alexithymia Scale were applied to the participants. The findings obtained from the study were analyzed with SPSS program. Pearson Correlation Analysis was used to examine the relationship between emotional neglect, emotional abuse, eating attitude and alexithymia variables. Simple Linear Regression Analysis, Multiple Linear Regression Analysis and Sobel Test were used to see the mediating effect of alexithymia. As a result of the analyzes, a positive and significant relationship was found between emotional neglect and emotional abuse, eating attitude and alexithymia. As a result of simple linear regression, multiple linear regression analysis and Sobel Test performed to examine the mediation effect, it was seen that alexithymia had a partial mediator effect on the relationship between emotional neglect and emotional abuse and disordered eating attitudes.