Terörizmle mücadelede sosyal medya istihbaratının önemi: PKK terör örgütünün Twitter'daki görünürlüğü üzerine sosyal ağ analizi
The importance of social media intelligence in combating terrorism: Social network analysis on the visibility of the PKK terrorist organization in Twitter
- Tez No: 669818
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERHAT AHMET ERKMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Uluslararası İlişkiler, Public Administration, International Relations
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi
- Enstitü: Güvenlik Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Güvenlik ve Terörizm Anabilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
Bu tezin amacı, sosyal medyadan elde edilecek istihbaratın terörizmle mücadelede nasıl kullanılabileceğini araştırmaktır. Tezde cevabı aranan temel araştırma problemi;“Sosyal medya üzerinden verilerin toplanması, toplanan verilerin sosyal ağ analizi yöntemi ile analizi şeklinde yürütülecek sosyal medya istihbaratı çalışmaları, PKK terör örgütüyle mücadelede hangi katkıları sağlayabilir?”şeklinde ortaya konulmuştur. Tez üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde; terörizm ve terörizmle mücadele yöntemleri ele alınmıştır. Terörizmle mücadele yöntemleri olarak istihbarat ve istihbaratın terörizmle mücadeledeki yeri ve önemi konusundaki kavramsal, kuramsal tartışmalara bu bölümde yer verilmektedir. Tezin ikinci bölümünde sosyal medya kavramı genel olarak incelenmiş, terör örgütlerinin sosyal medya kullanımlarına ilişkin bilgilere yer verilmiştir. Sosyal medyadan elde edilecek bilgilerin istihbarata dönüştürülmesi ve sosyal medya istihbaratı konusu bu bölümde yer almaktadır. Sosyal medya istihbaratının terörizmle mücadelede nasıl kullanılabileceğine yönelik örnek olaylar bu bölümde analiz edilmektedir. Tezin üçüncü bölümünde, sosyal medyada oluşan sosyal ağlar ve buna bağlı olarak sosyal ağ teorisi tartışılmaktadır. Araştırmanın yöntem ve uygulamasına bu bölümde yer verilmiştir. Sosyal ağların incelenmesi neticesinde terör örgütleri hakkında istihbarat elde edilebileceğinden yola çıkılarak bu ağların analiz edilmesinin gerekliliği bu bölümde ele alınmaktadır. Çalışmanın uygulama bölümde, PKK terör örgütü sempatizanlarına ait Twitter verileri sosyal ağlar çerçevesinde analiz edilmektedir. Sonuç kısmında ise elde edilen sonuçların terörizmle mücadelede nasıl hayata geçirilebileceğine ilişkin çıkarımlarda bulunulmuştur. Elde edilen bulgular bu bölümde değerlendirilmiş, tezin varsayımlarına ilişkin sorulara cevaplar aranmıştır. Bu bölümde ayrıca konuyla ilgili olarak gelecekte araştırılması önerilen konulara da yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to explore how the intelligence gained by analysing social media can be used in the combatting terrorism. The main research problem is;“how data gathering through social media and social media intelligence by processing social network analysis of these obtained data can contribute to counter terrrorism efforts against PKK terrorist organization?”The focus of the study will be on collecting data in social media and analyzing the collected data with the method of social network analysis in the terms of Social Media İntelligence (SOCMINT). The thesis consists of three parts. In the first part; terrorism and combatting terrorism methods are discussed. This part of the thesis includes the conceptual and theoretical debates about the importance of intelligence in combatting terrorism. In the second part of the study, the concept of social media is examined in general terms, and information on the use of social media by terrorist organizations is given. The issue of converting information obtained from social media into intelligence and social media intelligence is included in this part of the thesis. Case studies on how social media intelligence can be used in combatting terrorism are analyzed in this part. In the third part of the thesis, social networks occurring in social media and social network theory are discussed. The methodology and the application of the research are studied in this part. The necessity of analyzing social networks based on the fact that intelligence about terrorist organizations can be obtained is discussed in this section. In the application part of the study, twitter data of PKK terrorist organization sympathisers are analyzed within the framework of social networks. In the conclusion part, how the obtained results can be implemented in the fight against terrorism is discuused. The findings of the social network analysis application on PKK terrorist organization sympathisers have been evaluated in this section, and answers have been sought regarding the assumptions of the thesis. This section also includes topics that are suggested to be researched in the future.