İstihbaratın terörizmle mücadeleye etkisi: MİT'in sınır-ötesi operasyonları
The impact of intelligence on the war on terrorism: MIT' cross-border operations
- Tez No: 965956
- Danışmanlar: PROF. DR. SEZGİN KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
Küresel güvenlik ortamının belirsizliklerle kuşatıldığı, devlet dışı aktörlerin çoğaldığı ve tehditlerin sınır aşan nitelik kazandığı bir çağda, istihbarat artık yalnızca bilgi toplayan bir yapı olmaktan çıkarak, güvenlik mimarisini yeniden inşa eden, dış politikayı yönlendiren ve sahadaki operasyonel çerçeveyi kuran stratejik bir güç merkezi haline gelmiştir. Bu dönüşüm, Türkiye'nin terörizmle mücadelesinde çarpıcı biçimde gözlenmektedir. Özellikle PKK terör örgütünün şehir yapılanması ve sivil hedefli saldırılarıyla birlikte istihbarat çalışmaları daha da önem kazanmıştır. Zira modern terörizmin değişken doğası, istihbaratın sadece tepki veren değil, proaktif ve yön verici bir kapasiteye sahip olmasını zorunlu kılmıştır. Bu bağlamda, Türkiye'nin güvenlik mimarisinde giderek artan bu rolü üstlenen Millî İstihbarat Teşkilâtı (MİT), 2000'li yıllardan itibaren geçirdiği kurumsal ve teknolojik dönüşümle, istihbaratın pasif izleyicilikten aktif müdahaleciliğe evrilmesini mümkün kılmış; Fırat Kalkanı'ndan Sincar'a kadar uzanan sınır-ötesi operasyonlar bu evrimin sahadaki izdüşümü olmuştur. Dolayısıyla istihbarat artık, karar süreçlerini şekillendiren, müdahalelere yön veren ve gerektiğinde krizlerin seyrini belirleyen proaktif bir güç odağına dönüşmüş; savaşın değil, savaşsız kazanımın aracı olmuştur. Güvenlik politikalarının yalnızca silahla değil, görünmeyen veri, analiz ve öngörüyle şekillendiği bu yeni dönemde, istihbarat merkezli düşünmek bir tercih değil, zorunluluk haline gelmiştir. Bu amaçla çalışma, MİT'in dönüşen rolünü analiz ederek istihbaratın taktik, operasyonel ve stratejik boyutlarının eksiksiz ve entegre biçimde terörizmle mücadeledeki katkısını teori ve pratik ekseninde ortaya koymakta; kurum içi reform, ileri teknoloji yatırımları ile çok-katmanlı iş birliği temelli, somut politika yol haritaları sunmaktadır. Çalışmada nitel araştırma yöntemleri kullanılmış, akademik kaynaklar, resmî belgeler ve medya raporlarından elde edilen verilere dayanılarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In an era marked by uncertainty in the global security environment, the proliferation of non-state actors, and the transnational nature of emerging threats, intelligence has evolved beyond a mere information-gathering function. It has become a strategic power center that reconstructs the security architecture, directs foreign policy, and establishes the operational framework on the ground. This transformation is strikingly evident in Turkey's fight against terrorism. In particular, the urban structuring of the PKK terrorist organization and its attacks targeting civilians have significantly increased the importance of intelligence activities. The volatile nature of modern terrorism has necessitated that intelligence be not only reactive but also proactive and directive in its capacity. In this context, the National Intelligence Organization (Millî İstihbarat Teşkilâtı – MİT), which has increasingly assumed a central role within Turkey's security architecture, has undergone a profound institutional and technological transformation since the 2000s. This transformation has enabled the evolution of intelligence from passive observation to active intervention. Cross-border operations ranging from Operation Euphrates Shield to Sinjar represent concrete manifestations of this evolution on the ground. Thus, intelligence has emerged as a proactive power center that shapes decision-making processes, guides interventions, and, when necessary, determines the course of crises—serving not as an instrument of war, but of victory without war. In this new era, where security policies are shaped not only by weapons but also by invisible data, analysis, and foresight, intelligence-centered thinking is no longer a choice but a necessity. Accordingly, this study analyzes the evolving role of MİT and reveals the integrated contribution of intelligence's tactical, operational, and strategic dimensions to counterterrorism in both theoretical and practical terms. The study also offers concrete policy roadmaps based on institutional reform, advanced technological investment, and multi-layered cooperation. A qualitative research method has been employed, drawing on academic literature, official documents, and media reports.