Siberkondrinin önlenmesinde aile hekimliği çalışmaları için bir yapı önerisi
A structure proposal for family medicine studies in the prevention of cyberchondria
- Tez No: 669824
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALAATTİN PARLAKKILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Aile Hekimliği, Psikoloji, Sağlık Yönetimi, Family Medicine, Psychology, Healtcare Management
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ufuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Siberkondri terimi; bilgi teknolojilerinin hızla gelişmesi ve buna paralel olarak insanların bilgi arama sıklığının artması sonucunda karşımıza çıkmıştır. Bu çalışma ile siberkondrinin önlenmesinde Aile Hekimliği çalışmaları için bir yapı önerisi sunulması amaçlanmıştır. Aile Hekimleri' nin siberkondri bilgisi, bilgisayar kullanım düzeyleri, siberkondrinin önlenmesine yönelik düşüncelerinin belirlenmesi araştırmanın asıl amacıdır. Araştırmada, Çankaya İlçe Sağlık Müdürlüğü' ne bağlı Aile Sağlığı Merkezleri' nde görevli 124 Aile Hekimi' ne ulaşılmış olup AH-SDDA (Aile Hekimleri' nin Siberkondri Düzeylerini Değerlendirme Anketi) uygulanmıştır. Ankette Aile Hekimleri öğrenim durumlarına (unvan) göre; Pratisyen Tabip ve Uzman Tabip olarak ikiye ayrılmıştır. Aile Hekimleri' nin; siberkondri hakkında bilgi sahibi oldukları ve siberkondriyi bir sağlık sorunu olarak gördükleri araştırma sonucunda elde edilen veriler arasındadır. Aynı zamanda araştırmaya katılan Aile Hekimleri' nin, bilgisayar kullanım yeterlilikleri yüksek oranda bulunmuştur. Uzman Tabipler; tanı ve tedavilerle ilgili internette doğru veriler bulunduğunu (%62) fakat sağlık araştırması sonucunda, hastalarının anksiyetesinin arttığını (%88) ve Aile Hekimlikleri' ne ait internet sitelerinden hastaların hekimlerine ulaşıp sorularına cevap bulabilecekleri ifadelerine yüksek katılım sağlamışlardır (%70). Ayrıca katılımcılar internette sağlıkla ilgili araştırma yapılmasını doğru bulmamaktadır. (%73,8). Sağlık okuryazarlığı düşük olan bireylerin internette araştırma yapması her iki grubu da endişelendirmektedir (%84,6). Uzman Tabipler ve Pratisyen Tabipler; internet bilgisi ile ilaç kullanan hastalara rastladıklarını (%84), internette araştırma yaparak kendilerine tanı koyan hastaların bulunduğunu (%85,2) ve internette sağlık araştırması yapan hastalarının kaygı düzeylerinin yüksek olduğunu düşünmektedir (%83,2).
Özet (Çeviri)
Cyberchondria term; It has emerged as a result of the rapid development of information technologies and parallel to this increase in the frequency of people searching for information. With this study, it is aimed to present a structure proposal for Family Medicine studies in the prevention of cyberchondria. Determining the family physicians' knowledge of cyberchondria, their computer usage levels, and their thoughts on the prevention of cyberchondria is the main purpose of the study. In the study, 124 Family Physicians were reached from Family Health Centers affiliated to Çankaya District Health Directorate and AH-SDDA (Family Physicians' Cyberchondria Levels Evaluation Questionnaire) was applied. Family Physicians in the questionnaire according to their education status (title); It is divided into General Practitioner and Specialist Physician. Family Doctors'; They are among the data obtained as a result of the research that they have information about cyberchondria and see cyberchondria as a health problem. At the same time, the computer usage competencies of the Family Physicians who participated in the study were found to be high. Expert Physicians; They stated that there is correct data on the internet about diagnoses and treatments (62%), but as a result of the health research, the anxiety of their patients increased (88%) and that patients can reach their physicians from the websites of Family Medicine and find answers to their questions (70%). In addition, the participants do not find it appropriate to conduct research on health on the internet. (73,8%). The internet research of individuals with low health literacy worries both groups (84,6%). Specialist Physicians and Practitioners; They think that they have encountered patients using drugs with internet knowledge (84%), that there are patients who made a diagnosis by doing research on the internet (85,2%), and that the anxiety levels of patients who do health research on the internet are high (83,2%).