Analysis of the 8th grade English course in terms of 21st century skills
8. sınıf İngilizce dersinin 21. yüzyıl becerileri açısından incelenmesi
- Tez No: 669866
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NESLİHAN ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ufuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Günümüzde öğrencilerin dünyanın hızına ayak uydurabilmeleri için farklı becerilere sahip olmaları gerekmektedir. Bu bağlamda 21. yüzyıl becerilerinin eğitim yoluyla desteklenmesinin öğrencilerin hem akademik hem de iş hayatları için oldukça önemli olduğu düşünülmektedir. Öğrencilerin eğitim hayatı göz ününe alındığında 21. yüzyıl becerilerinin İngilizce öğretimi de dahil herhangi bir konu alanına dahil edilmesi gerekmektedir. Bu çalışmanın amacı ilköğretim 8. sınıf İngilizce dersini 21. yüzyıl becerileri kapsamında değerlendirmektir. Çalışmanın yöntemi olarak nitel araştırma yöntemlerinden biri olan dokuman analizi kullanılmıştır. Veri toplama aracı olarak ise P21 21. yüzyıl öğrenme çerçevesi kullanılmıştır. Verilerin analizinde betimsel analiz yöntemi kullanılmıştır. Bu bağlamda 8. sınıf İngilizce öğretim programındaki kazanımlar, ders kitabındaki okuma metinleri ve etkinlikler P21 21. yüzyıl sınıflandırılmasına göre değerlendirilmiştir. Araştırmanın sonuçlarına göre, programdaki kazanımlar yoluyla öğrencilerin en fazla eleştirel düşünme, iletişim ve iş birliği becerileri desteklenirken en az desteklenen beceriler ise yaratıcılık, girişimcilik ve adapte olabilirlik, sosyal ve kültürlerarası becerilerinin olduğu ortaya çıkmıştır. Öte yandan, ders kitabındaki okuma metinleriyle en çok iletişim, iş birliği ve girişimcilik becerileri desteklenirken en az sorumluluk, eleştirel düşünme ve bilgi iletişim teknolojileri becerilerinin desteklendiği görülmüştür. Kitaptaki etkinlikler yoluyla ise en çok desteklenen becerilerin eleştirel düşünme, iletişim ve iş birliği olduğu sonucuna varılmıştır. En az desteklenen beceriler ise teknoloji okuryazarlığı ve sorumluluk becerileridir. Ayrıca kazanımlar, okuma metinleri ve etkinliklerin birçok 21. yüzyıl becerisinin gelişmesini desteklemekte yetersiz olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Bununla birlikte 21. yüzyıl becerilerinin dağılımının dil becerilerine göre farklılık gösterdiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
To keep up with the pace of the world, students need to have different skills. In this respect, promoting 21st century skills through education is thought to be very important for students' academic life and future career. Integrating 21st century skills should be considered by any subject areas including English language teaching. The purpose of this study is to examine 8th grade English course in terms of 21st century skills. Document analysis was used in this qualitative research as a method. As data collection instrument Framework for 21st Century Learning (P21) was used. To analyze the data descriptive analysis was used. Attainments in the 8th grade English course curriculum, the reading texts, and activities in the coursebook were examined in relation to P21 21st century skills. As a result, it was found out the skills promoted by attainments most are critical thinking, communication and collaboration skills and the least promoted skills are creativity, flexibility and adaptability and social and cross-cultural skills. Besides, the reading texts mostly foster communication and collaboration and initiative skills and they least foster responsibility, cross cultural skills, critical thinking and ICT skills. Also, the activities help students to improve critical thinking and communication collaboration skills. However, small number of activities reflects ICT and responsibility skills. In addition, it was found out attainments, reading texts and activities are not enough to foster most of the 21st century skills. Also, it was concluded that the distribution of 21st century skills show variance according to each language skill.