Investigation of early childhood educators' audiovisual media product preferences and priorities for children's screen viewing
Okul öncesi öğretmenlerinin sınıflarda çocuklara izletilen görsel/işitsel medya ürünlerinin seçimindeki tercihleri ve önceliklerinin incelenmesi
  1. Tez No: 669879
  2. Yazar: RAHİME İNAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ VOLKAN ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu çalışma görsel-işitsel medya ürünlerinin nasıl kullanıldığı ve okul süresi içerisinde ekran izleme zamanlarına nasıl aracılık edildiği soruları ile okul öncesi eğitim ortamlarında çocuk medyası kullanımının genel portresini anlamlandırmayı amaçlamıştır. Çalışmada, okul öncesi eğitim kurumlarında çocukların en çok hangi medya ürünlerini, ne sıklıkla ve ne kadar süre boyunca izlediği, nerede izlediği ve izlerken hangi ekipmanların kullanıldığı sorgulanmıştır. Öte yandan izletilecek ürünü seçerken dikkat edilen ölçütler, izletme amaçları, önizleme yapılıp yapılmadığı ve daha önce medya okuryazarlığı eğitimi alıp almadığı soruları ile öğretmenlerin medyaya aracılık etme becerileri irdelenmiştir. Çalışma çok sayıda okul öncesi öğretmenlerine ulaşma amacıyla internet aracılığı ile gerçekleştirilmiştir. Toplamda, gerek devlet gerekse özel okullarda 0-6 yaş arası çocuklarla çalışan 639 öğretmen katılım sağlanmıştır. Belirlenen araştırma soruları açık ve kapalı uçlu sorulardan oluşan anket soruları ile yanıtlanmıştır. Açık uçlu sorular genelleme yapılabilmesi için kodlanmış ve gruplandırılmıştır. Çalışma sonucu okul öncesi eğitim kurumlarında birçok çocuğun okul saatleri içerisinde ekran karşısında zaman geçirdiklerini göstermiştir. Bu eylem genellikle eğitsel amaçla yapılmış olup önerildiği gibi 30 dakikadan kısa süre içerisinde gerçekleştirilmiştir. Aynı zamanda, öğretmenler yaşa uygunluk, eğitsellik, ilgi çekicilik ve teknik özellikleri dikkate alarak en çok çizgi filmleri tercih ettiklerini belirtmişlerdir.
Özet (Çeviri)
The current study aims to understand the overall use of children‟s media in early childhood education settings with the underlying questions of how audio-visual media products are being utilized in the early childhood classrooms in Turkish school,s and how screen viewing periods are mediated during school hours. Specifically, what children watch in classroom; how often and how long they do; where they do; and what type of electronic media devices educators use to watch the content at school are questioned. In addition, early childhood educators' screen mediation strategies are examined and the teacher preferences in choosing media content for children to watch in the classroom are also surveyed. Data collected via 20-item questionnaire which was distributed online by an academic survey tool to reach a representable number of early childhood educators. In total, 639 educators who work with children between the ages of 0-6 years in both private and public schools participated in the study. Demographic data was analysed with descriptive statistics. Open-ended questions have been coded and categorized for thematic-analysis. The findings of the current study show that overwhelming majority of the Turkish early childhood teachers utilize screen media for children to watch in school hours. Although screen activities are mostly limited to less than 30 minutes per day as recommended, the results indicate that the teachers do not adhere to a specific guideline and/or training while deciding the screen content for young children in their classroom. Cartoons were the most popular screen content preferred by the educators. Teachers reported that they look for“age appropriateness”,“having an educational content in it”and“the attractiveness/formal features”while selecting a screen content for the children in their classrooms.