Birinci Dünya Savaşı'nda Osmanlı Devleti ve Fransız kamuoyu
The Ottoman Empire in the First World War and the French public opinion
- Tez No: 669905
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FEVZİ ÇAKMAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 367
Özet
Birinci Dünya Savaşı sadece olduğu yılları değil kendinden sonraki dönemleri de derinden etkilemiş tarihi olaylardan biridir. Bu olayın ortaya çıkışının en önemli nedenlerinden biri sanayileşmiş devletlerin sömürge alanlarında birbirleriyle giriştiği rekabettir. Osmanlı Devleti özelinde baktığımızda, Fransa bu rekabeti özellikle İngiltere ile yaşamış bir devlet olarak ortaya çıkmaktadır. Ancak savaş çıktığında Fransa İngiltere ile aynı blokta bulunmuş ve Osmanlı Devleti de İngiltere ve Fransa'ya karşı büyük bir rakip olarak ortaya çıkmış olan Almanya'nın yanında yer almıştır. Oysa Osmanlı Devleti'nin batılılılaşma ve modernleşme çabaları içinde onu en köklü biçimde etkilemiş olan devlet Fransa idi. Hatta Birinci Dünya Savaşı'nda Osmanlı Devleti'nde elit yönetici sınıfın ve aydınların üzerinde Fransız ekolünün oldukça önemli bir etkisi vardı. Birinci Dünya Savaşı'na gelindiğinde, Osmanlı Devleti'nin savaştığı cepheler ve karşı karşıya kaldığı sorunlar Fransız basınında ve kamuoyunda yer bulmuş; birçok kanaldan bu haberler Osmanlı kamuoyuna ve Müslümanların yaşadığı başka yerlere ulaşmıştır. Bu dönemde Fransa'daki son derece canlı olan basın hayatının, kamuoyunun oluşmasında güçlü bir rol oynadığı anlaşılmaktadır. Siyaset, kamuoyu ve basın üçgeninde dönen olaylar ve kritiklerin çok kereler diplomasi ve uluslararası ilişkiler üzerinde etkili olduğu da söylenebilir. Bu nedenle, Osmanlı Devleti'nin savaşa giden süreçte yürüttüğü diplomasinin, savaş boyunca yer aldığı cepheler ile ekonomik ve toplumsal olayların, Fransız kamuoyunun oluşmasında en önemli unsur olarak beliren basın tarafından nasıl işlendiği bu araştırmanın konusudur.
Özet (Çeviri)
The First World War is one of the historical events that deeply affected not only years it was but also periods following it. One of the most important reasons for the emergence of this incident is the competition between the industrialized states in colonial areas. When we look at France and the Ottoman Empire in particular, it is a state that experienced this competition especially with the Great Britain. However, when the war broke out, France took part on the same block with Britain and the Ottoman Empire sided with Germany which had emerged as a great rival to Britain and France. Yet, France was the state that most profoundly affected the Ottoman Empire in its westernization and modernization efforts. Even in the First World War, the French ecole had a very important influence on the elite ruling class and intellectuals in the Ottoman Empire. When it came to the First World War, fronts where the Ottoman Empire fought and problems that encountered found place itself in the French press and public opinion; these news from many channels reached the Ottoman public opinion and other places where Muslims lived. In this period, it is understood that a very lively press life in France played a strong role in the formation of public opinion. It can be also said that incidents and criticisms that revolve around the triangle of politics, public opinion and the press have often influenced diplomacy and international relations. For this reason, how diplomacy carried out by the Ottoman Empire in the process leading up to the war, the fronts in which it took part during the war and the economic and social events were treated by the press that constituted the French public opinion is the field of this study.