Türk-Fransız diplomatik ilişkileri,1923-1930
Turkish-French diplomatic relations,1923-1930
- Tez No: 262265
- Danışmanlar: PROF. DR. AYKUT KANSU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ufuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bölümü
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışmada; Türk-Fransız diplomatik ilişkilerinin ilk başlangıç tarihinden 1930 yılına kadar olan bölümü incelenmiştir. Birinci Dünya Savaşı sonunda, savaşın galipleri ve yenilen milletler arasında imzalanan ateşkes antlaşmaları ile Osmanlı devletine ait topraklar da müttefikler tarafından paylaşılarak işgal edilmiştir. Anadolu'da bu işgale karşı gelişen milli direniş hareketi esnasında, iki devlet arasında izlenen politikalar ile bu politikaların diğer devletlerle olan ilişkilere etkileri ve Lozan'da halledilemeyip, çözümü ileri tarihlere ötelenen meselelerin ne şekilde çözümlendiği araştırılmıştır.Ayrıca Fransız devlet adamları ile Fransız kamuoyunun; yeni Türk devletine ve yöneticilerine bakış açıları, Fransız kaynaklarından araştırılarak aktarılmıştır.Bu çalışma; Paris'de bulunan Fransız Dışişleri ve Avrupa Bakanlığı Diplomatik Arşivlerinde, ilgili döneme ait resmi belgelerin mikrofilmlerinden fotoğraf çekilerek, arşiv araştırması yöntemi ile hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the Turkish-French diplomatic relations as part of the effective date until the year 1930 were examined. At the end of the First World War, with the ceasefire agreement signed between the victors and the defeated, the land belonging to Ottoman State was shared and then occupied by the Allies. Policy between these two countries during the national resistance movement against above mentioned occupation in Anatolia together with the effects of these policies on the relations with other countries and those sort of solutions found to the issues not resolved with the Lausanne agreement were investigated.Moreover, using French sources, perception of the French public and French statesmen towards the new Turkish state and state officials were investigated and explained.This study is an archive research, based on the photos of microfilms of official documents belonging to the period mentioned above at French Foreign Affairs and Europe Ministry Diplomatic Archives.