Geç ergenlik döneminde ebeveyn tutumları ile yaşam doyumu ve öz şefkat arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between parental attitutes and self- compassion and life satisfaction i̇n late adolescence
- Tez No: 669907
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YÜCEL YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışma, geç ergenlik döneminde anne baba tutumlarının öz şefkat ve yaşam doyumu ile ilişkisini incelemeye yönelik yapılmış, ilişkisel tarama modelinde, betimsel bir araştırmadır. Araştırma evrenini 2020-2021 yılları arasında özel ve devlet üniversitelerinin çeşitli fakülte ve bölümlerde lisans öğrenimi gören 18-24 yaş arası öğrencilerden oluşurken; örneklemini ise evrenden seçkisiz örnekleme yöntemi ile seçilmiş 'gönüllülük bilgilendirme metni' aracılığı ile öğrencilerin gönüllü katılımları esas alınmış 415 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmadaki veriler, Ebeveyn Tutum Ölçeği, Öz Şefkat Ölçeği ve Yaşam Doyumu Ölçeği kullanılarak elde edilmiştir. Örneklemden elde edilen veriler SPSS 24 istatistik paket programına girilerek araştırmanın tüm istatistiksel çözümlemeleri bu program yardımıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırmadan elde edilen verilerin sonuçlarına göre, ebeveyn tutumunun alt boyutlarından olan demokratik tutum ile öz şefkat ve yaşam doyumu değişkenleri arasında pozitif yönlü istatistiksel olarak anlamlı ilişkiler bulunmuştur. Sosyodemografik değişkenlerden ailenin gelir düzeyi ile yaşam doyumu arasında pozitif yönlü anlamlı bir ilişki saptanmıştır. Ayrıca yapılan t-testine göre Yaşam Doyumu Ölçeği puanlarının medeni durum değişkenine göre istatistiksel olarak anlamlı düzeyde farklılaştığı belirlenmiştir. Ayrıca arkadaşlık ilişkileri ile yaşam doyumu arasında da pozitif yönlü anlamlı bir ilişki saptanmıştır. Yapılan Çoklu Doğrusal Regresyon analizinin sonuçlarına göre ise Ana Baba Tutum Ölçeği Puanlarının Öz Şefkat Ölçeği ve Yaşam Doyumu Ölçeği puanlarını pozitif yönde yordadığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study is a descriptive research in relational screening model that examined the relationship between parental attitudes in late adolescence, as well as self-compassion and life satisfaction. The research population consists of undergraduate students between the ages of 18-24, who are studying at various faculties and departments of private and public universities 2020-2021 session. The sample is composed of 415 students selected by random sampling method from the universities, based on voluntary participation through the 'volunteerin formation text'. The data in the research were obtained from attitude scale, self-compassion scale and life satisfaction scale. All statistical analyzes of the obtained data were carried out by using the SPSS 24 statistics package program. According to the results obtained from the study, a positive statistically significant relationship was found between democratic attitude -which is one of the sub-dimensions of attitude - and self-compassion and life satisfaction variables. Among sociodemographic variables, a positive and significant relationship was found between family income level and life satisfaction. More so, t-test analysis demonstrates that life satisfaction scale scores differ statistically significant according to marital status variable. In addition, a positive relationship was found between friendship relationships and life satisfaction. According to the results of multiple regression analysis, parental attitude scale scores positively correlates with scores of self-compassion scale and life satisfaction scores.